Badania i rozwój technologii stanowią główny element finansowania przez 7 Program Ramowy Badań i Rozwoju. Ich celem jest tworzenie nowej wiedzy na najwyższym poziomie i jej wykorzystanie przez uczestniczące w badaniach przedsiębiorstwa.
W 7PR mogą uczestniczyć podmioty z państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również z państw trzecich. To program międzynarodowej współpracy badawczej.

Program również dla firm

Program składa się z czterech rodzajów działań: projektów międzynarodowej współpracy w określonych dziedzinach tematycznych (Współpraca), badań podstawowych inspirowanych przez naukowców obejmujących badania pionierskie, wyprzedzające o najwyższym poziomie naukowym (Pomysły), stypendiów, wymiany personelu i rozwoju kariery naukowej (Ludzie) oraz wspierania rozwoju potencjału badawczego (Możliwości) jednostek naukowych i przedsiębiorstw.
7PR postrzegany jest jako program adresowany do środowiska naukowego. W rzeczywistości program ten adresowany jest przede wszystkim do środowisk gospodarczych, a zwłaszcza do przedsiębiorstw jako użytkowników wyników projektów badawczych. Strategicznym celem 7PR jest wzmacnianie współpracy nauki i przemysłu. Cel ten realizowany jest przez różne typy projektów, których efektem końcowym jest zawsze wdrożenie nowych technologii, procesów i produktów w przedsiębiorstwach. To przedsiębiorcy, wspólnie z naukowcami, definiują zakres i charakter prowadzonych prac badawczych i rozwojowych.
Podstawową formą uczestnictwa w programie Współpraca są międzynarodowe projekty badawcze. Program obejmuje dziedziny tematyczne odpowiadające europejskim potrzebom gospodarczym i społecznym. Priorytetowe dziedziny to: zdrowie, żywność, rolnictwo i rybołówstwo, biotechnologia, technologie informacyjne i komunikacyjne, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne, energia, środowisko, zmiany klimatyczne, transport, aeronautyka, nauki społeczno-ekonomiczne i humanistyczne, przestrzeń kosmiczna, bezpieczeństwo.



Czas badań i wdrożenia

Projekty realizowane są przez konsorcja przemysłowo-naukowe, a prowadzone badania muszą mieć charakter aplikacyjny. Nie ma ograniczeń co do statusu prawnego uczestniczącego podmiotu. Poziom finansowania przedsiębiorstw (w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru realizowanych zadań w projekcie) wynosi 50-75 proc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach 7PR mają charakter średnioterminowy. Czas przygotowania projektu to zwykle kilka miesięcy, proces oceny do podpisania kontraktu ok. dziewięciu miesięcy i okres realizacji projektu trzy, pięć lat, co oznacza, że praktyczne wdrożenie nowych technologii w przedsiębiorstwie może nastąpić najszybciej po czterech, pięciu latach od podjęcia decyzji o uczestnictwie w 7PR. Co więcej, podejmowane działania badawcze limitowane są do ściśle określonych tematów badawczych, muszą być realizowane w konsorcjum międzynarodowym (6-20 niezależnych podmiotów), a osiągane rezultaty projektu muszą być innowacyjne na poziomie europejskim.
Ważne!
Pomocą w zakresie weryfikacji projektów oraz w poszukiwaniu partnerów do 7PR służy Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE: www.kpk.gov.pl

Projekty dla MSP

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), które zainteresowane są przede wszystkim projektami krótkoterminowymi realizującymi ich bieżące potrzeby rozwojowe, 7PR oferuje tzw. projekty badawcze na rzecz MSP. Projekty te realizowane są przez grupę co najmniej trzech małych i średnich przedsiębiorstw z różnych krajów oraz dwa podmioty realizujące badania na rzecz grupy MSP. Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki i techniki (nie są ograniczane priorytetami 7PR), a wnioskodawcami powinny być firmy nieposiadające własnego zaplecza badawczego. Ponieważ czas realizacji tych projektów nie powinien przekraczać dwóch lat, praktyczne wdrożenie nowych technologii w przedsiębiorstwie może nastąpić trzy, cztery lata po podjęciu inicjatywy udziału w 7PR. Z kolei MSP prowadzące samodzielnie prace badawcze mogą realizować projekty (wymagany jest tylko jeden partner zagraniczny) w ramach wspólnego przedsięwzięcia 7PR oraz inicjatywy EUREKA tzw. programu EUROSTARS.
Warto pamiętać, że 7PR oprócz projektów badawczych wspiera także rozwój: europejskich infrastruktur badawczych, regionalnych klastrów badawczych i potencjału badawczego w regionach konwergencji oraz międzysektorową (pomiędzy przedsiębiorstwami i instytucjami naukowymi) wymianę personelu (Ludzie). Wiele działań realizowanych w 7PR może być kontynuowanych z wykorzystaniem innych źródeł finansowania, a zwłaszcza funduszy strukturalnych (np. realizowane przez MSP projekty badawczo-wdrożeniowe współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka).
7PR oferuje również instrument finansowy tzw. RSFF (Risk Sharing Finance Facility), który umożliwia finansowanie wdrożenia wyników projektów. Instrument ten, zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny, pozwala na zmniejszenie ryzyka w zakresie inwestycji sektora publicznego i prywatnego w badania, rozwój technologiczny i innowacje. Na ten cel EBI dysponuje budżetem 10 mld euro.