Odbiorca pomocy unijnej oraz wykonawca projektu mogą uzyskać poręczenie spłaty kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie współfinansowane przez Unię Europejską. Pomoże w tym Fundusz Poręczeń Unijnych prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Obowiązująca w przypadku większości programów unijnych zasada refundacji oznacza, że pomoc wypłacana jest dopiero po uprzednim wykonaniu, a więc i sfinansowaniu projektu przez przyszłego beneficjenta. Ze względu na ograniczone środki własne, przedsiębiorcy chcący sprawnie realizować dofinansowywane projekty, muszą korzystać z usług sektora bankowego.

Poręczenia i gwarancje spłaty

Często beneficjenci mają jednak problemy z przedstawieniem odpowiedniego zabezpieczenia spłaty kredytu. Mogą otrzymać je z prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU). Poręczenia spłaty kredytu udzielane są do 80 proc. jego kwoty i równowartości 5 mln euro. Poręczenie może uzyskać bezpośredni odbiorca pomocy unijnej oraz wykonawca dofinansowywanego przedsięwzięcia na każdym etapie realizacji projektu, również w odniesieniu do już przyznanych kredytów. Pozwala to beneficjentom na zamianę zabezpieczeń (przykładowo hipoteki na poręczenie). Opłata za poręczenie lub gwarancję jest jednorazowa, uzależniona od okresu poręczenia i naliczana od kwoty objętej poręczeniem. Aby ponoszone przez klientów koszty były jak najniższe, BGK uzgodnił z bankami kredytującymi zasadę uzależniającą wysokość prowizji od wysokości marży kredytowej - im niższa marża, tym niższa opłata prowizyjna. Możliwa jest obniżka nawet o 70 proc. opłaty za poręczenie. Ustanowienie zabezpieczenia polega na wypełnieniu wniosku i złożeniu go w tym samym banku, z którego beneficjent uzyskuje kredyt. Kilka banków współpracuje z BGK na zasadzie tzw. trybu portfelowego, który umożliwia im samodzielne zaproponowanie (w imieniu BGK) poręczenia z FPU (do 500 tys. euro), co znacząco przyspiesza proces uzyskania zabezpieczenia.



Gwarancja dobrego wykonania

BGK oferuje za pośrednictwem niektórych banków gwarancję dobrego wykonania kontraktu. Gwarancja ta jest przeznaczona dla przedsiębiorców będących wykonawcami projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej. Zdarza się bowiem, że beneficjenci, podpisując umowę z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą, żądają zabezpieczeń dobrego wykonania kontraktu. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą uzyskać gwarancję do wysokości 80 proc. umowy (kontraktu) i równowartości 500 tys. euro. Wnioskodawcą gwarancji jest przedsiębiorca, który jest wykonawcą kontraktu. Gwarancja wystawiana jest na rzecz podmiotu realizującego przedsięwzięcie (np. gminy - beneficjenta środków unijnych). Środki z gwarancji zostaną wypłacone, jeśli zabezpieczony nią kontrakt nie zostanie zrealizowany zgodnie z umową. Od udzielonej gwarancji dobrego wykonania kontraktu pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 1 proc. kwoty gwarancji za każdy rozpoczęty rok jej obowiązywania.

Gwarancja realizacji

Gwarancja realizacji przedsięwzięcia ułatwia wykonanie głównie projektów miękkich, np. szkoleniowych, realizowanych bezpośrednio ze środków dotacji. Instytucje podejmujące decyzje o dofinansowaniu wymagają bowiem przedstawienia przez wykonawcę przedsięwzięcia zabezpieczenia na wypadek, gdyby wsparty projekt nie został wykonany zgodnie z planem. Gwarancja odznacza się najwyższą wiarygodnością i w związku z tym jest atrakcyjną formą zabezpieczenia przedstawianą instytucji podejmującej decyzję o dofinansowaniu projektu. Gwarancje realizacji przedsięwzięcia są wydawane przez oddziały BGK. Okres obowiązywania gwarancji jest dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy i wynika z umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia. Gwarancja obejmuje do 80 proc. wartości przedsięwzięcia i nie może przekroczyć kwoty 5 mln euro. Od jej udzielenia pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 0,6 proc. kwoty gwarancji za każdy rozpoczęty kwartał jej obowiązywania.
Więcej: www.bgk.com.pl
Banki współpracujące z BGK w ramach FPU / DGP
Schemat udzielania poręczenia / DGP