Dobrym rozwiązaniem na pozyskanie środków na szkolenia pracowników jest skorzystanie z dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Kapitał Ludzki.
Niepokojące sygnały nadchodzące z gospodarki, dotyczące perspektyw jej dalszego rozwoju, skłaniają firmy do redukcji kosztów. Takie ograniczenia dotyczą również wydatków na podwyższanie kwalifikacji własnych pracowników. Pogorszenie koniunktury wymaga od firm dostosowania się do aktualnych realiów rynkowych. Istotnym tego elementem może być konieczność przekwalifikowania pracowników w celu uzyskania przez nich umiejętności najbardziej przydatnych pracodawcy.

Pomysł

W jaki sposób przygotować wniosek o dotację, który umożliwi firmie otrzymanie dofinansowania? Podstawą jest dobry pomysł, na bazie którego przygotowuje się projekt, a więc sekwencję działań prowadzących do realizacji celów firmy. Wniosek o dofinansowanie jest dokumentem, w którym przedstawiamy instytucji finansującej nasz pomysł, nasze problemy i sposoby ich rozwiązania. Jego spójność, logika i wykonalność to podstawowe czynniki sukcesu.

Analiza potrzeb

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie powinno być poprzedzone analizą potrzeb szkoleniowych. Jej celem jest identyfikacja problemów firmy związanych z niewystarczającymi kompetencjami pracowników. Analiza powinna precyzyjnie wskazać stanowiska bądź osoby, które wymagają przeszkolenia, oraz odpowiedzieć na pytania, czego nie potrafią pracownicy i jakie szkolenia są im potrzebne. Konkrety i liczby w tym zakresie najlepiej dowodzą potrzeb firmy i przemawiają do osób oceniających wnioski. We wniosku należy dokładnie podać nazwy szkoleń, liczbę grup szkoleniowych, liczbę osób, która ma być przeszkolona.

Źródła finansowania

Po zdiagnozowaniu potrzeb przystąpić można do wyboru źródeł dofinansowania. W ramach PO KL największe możliwości dają Poddziałanie 2.1.1 i Poddziałanie 8.1.1.
Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach o zasięgu ogólnokrajowym skierowane jest do firm bądź grup firm, które posiadają siedziby lub oddziały w co najmniej dwóch województwach. Aby ubiegać o dofinansowanie, firma bądź grupa firm musi posiadać strategię rozwoju, która będzie uzasadniała projekt.
Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw ma zasięg regionalny. Przedsiębiorcy składają wnioski o dofinansowanie szkoleń w poszczególnych województwach dla pracowników z tego regionu. W tym przypadku nie ma wymogu posiadania strategii firmy, jednak taki dokument jest dodatkowym atutem, który pomaga projektowi.

Kryteria oceny

Przygotowując wniosek o dofinansowanie, musimy zwrócić jednakową uwagę na kryteria formalne, dostępu i merytoryczne. Stanowią one podstawę weryfikacji wniosków przez instytucję finansującą.



Kryteria dostępu i formalne

Kryteria formalne bywają lekceważone przez projektodawców (zwłaszcza pierwszy raz składających wnioski). Wielu bowiem sądzi, że skoro przygotowali spójny, logiczny a nawet innowacyjny projekt, to brak podpisu czy pomyłka w wypełnianiu mało istotnej rubryki nie będą stanowiły problemu. W takim rozumowaniu tkwi podstawowy błąd. Ocena formalna ma bowiem charakter zerojedynkowy. Jeżeli nie zostanie spełnione choć jedno z kryteriów formalnych, wniosek odpada i nie jest dalej oceniany. Oznacza to zaprzepaszczenie (często wielomiesięcznych) prac nad merytoryczną stroną projektu i stratę poniesionych nakładów finansowych.
Kryteria dostępu mają podobny charakter jak kryteria formalne. Ich niespełnienie oznacza odrzucenie wniosku.

Kryteria merytoryczne

Weryfikacja merytoryczna wniosku oznacza jego ocenę jakościową. Siła argumentów, realność wskazanych problemów, adekwatność proponowanych rozwiązań oraz efektywność kosztowa są determinantami sukcesu. Wniosek powinien stanowić logiczną całość. Należy mieć świadomość, że oceniający nie znają realiów naszej firmy, dowiedzą się tylko tyle, ile będzie napisane we wniosku. Nie można oczekiwać, że będą się domyślać czegoś, co dla nas jest oczywiste. Przygotowując wniosek, należy pamiętać, iż powinien on przynosić wartość dodaną, np. innowacyjność podejścia, zastosowanie rozwiązań mogących stanowić wzór dla następnych projektów, promowanie zasady równych szans kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych.
Każdy wniosek o dofinansowanie powinien być zgodny z polityką równych szans, koncepcją zrównoważonego rozwoju, prawodawstwem wspólnotowym i krajowym. W szczególności wniosek powinien zachowywać spójność z dokumentem będącym podstawą przyznawania dotacji, tzn. Szczegółowym Opisem Priorytetów PO KL.
Projekty realizowane w ramach PO KL są z założenia instrumentami mającymi realizować cele Narodowej Strategii Spójności. Aby je osiągnąć, stworzono mechanizm promujący rozwiązania preferowane z punktu widzenia NSS. Instytucje przyjmujące wnioski mają prawo wprowadzić kryteria strategiczne, a więc dodatkowo punktowane elementy we wniosku. W poszczególnych województwach kryteria te są różne. Najczęściej spotykane jest preferowanie projektów dla osób powyżej 45. roku życia. Premiowane bywa też wspieranie wprowadzania innowacji, wybór określonej tematyki szkoleń czy kompleksowość.
Sporządzenie wniosku o dofinansowanie stanowi kluczową czynność w procedurze aplikowania o dotacje unijne. Należy jednak pamiętać, że dobry wniosek jest przede wszystkim rezultatem dobrze przemyślanej i przygotowanej koncepcji projektu. Cała sztuka opracowania wniosku polega na tym, aby do tej koncepcji, do naszego pomysłu, przekonać osoby oceniające, zachowując przy tym wymagania wytycznych konkursowych.
WYMAGANIA STAWIANE WNIOSKOM O DOTACJE
KRYTERIA FORMALNE
• Kompletność wniosku i załączników
• Zgodność z instrukcją wypełnienia wniosku oraz Systemem Realizacji PO KL
• Terminowość złożenia wniosku
• Niepodleganie wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie
KRYTERIA DOSTĘPU
• Uprawnienie wnioskodawcy do ubiegania się o dotację
• Właściwe określenie adresatów szkoleń
• Odpowiednia kondycja finansowa
• Odpowiednia wartość projektu
• Odpowiedni zasięg terytorialny projektu
KRYTERIA MERYTORYCZNE
(tzw. LOGIKA PROJEKTU SZKOLENIOWEGO)
• Uzasadnij potrzebę i wskaż problemy w firmie
• Określ cele projektu
• Wskaż i uzasadnij wybór adresatów szkoleń
• Określ działania, które mają pomóc w rozwiązaniu problemów i umożliwić osiągnięcie celów
• Określ planowane rezultaty zaproponowanych działań
• Wskaż zgodność rezultatów z założonymi celami
• Pokaż swój potencjał oraz zdolność organizacyjną i finansową do realizacji projektu
• Szczegółowo określ i uzasadnij koszty planowanych działań
ZASADY PRACY NAD PROJEKTEM I WNIOSKIEM
• Przed przygotowaniem wniosku, porozmawiaj z przedstawicielem instytucji przyznającej dotację lub z konsultantem
• Przygotuj się do złożenia wniosku, zanim ogłoszony zostanie konkurs
• Wybierz podejście: mam pomysł - chcę uzyskać dotację, aby go sfinansować!, zamiast: Są pieniądze do zdobycia - wymyślmy coś!
• Pamiętaj, że dotacje przyznawane są w konkursie - wygrywają najlepsze projekty
• Nie przekraczaj terminów, bądź skrupulatny
Szkolenia w programie Kapitał Ludzki (procent dofinansowania) / DGP