statystyki

„America First”, czyli Trump kontra zwolennicy globalizacji

autor: Bartłomiej Niedziński23.01.2018, 07:43; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:44
Obecność w Szwajcarii zapowiedzieli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump

Obecność w Szwajcarii zapowiedzieli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FELIPE TRUEBA

Na liście uczestników Światowego Forum Gospodarczego dawno nie było tak wielu ważnych polityków jak w tym roku. Zawieszenie działalności rządu federalnego w USA w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego stawia pod znakiem zapytania przyjazd do Davos budzącego największe emocje gościa – Donalda Trumpa.

Podana dwa tygodnie temu przez Biały Dom informacja o uczestnictwie Trumpa wzbudziła spore zaskoczenie. Po pierwsze dlatego, że urzędujący amerykańscy prezydenci dość rzadko przyjeżdżają na Światowe Forum Gospodarcze – ostatnim był w 2000 r. kończący kadencję Bill Clinton. Po drugie, bo działania, a jeszcze bardziej izolacjonistyczna retoryka Trumpa, stoją w zupełnej sprzeczności z promującym globalizację spotkaniem. – Przesłanie prezydenta tam będzie w dużej mierze takie samo, jak jest tutaj. Na tegorocznym Światowym Forum Gospodarczym prezydent będzie promował swoją politykę wzmacniania amerykańskich przedsiębiorstw, amerykańskiego przemysłu i amerykańskich pracowników – zapowiadała rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders. Na dodatek Trumpowi towarzyszyć miała liczna świta, m.in. szef personelu Białego Domu John Kelly, prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster, doradca ds. gospodarczych Gary Cohn, sekretarz handlu Steven Mnuchin oraz kilku innych sekretarzy, a także doradca i zięć Trumpa Jared Kushner.

Wystąpienie amerykańskiego prezydenta zaplanowane jest na ostatni dzień forum. Gdyby wizyta nie doszła do skutku z powodu wewnętrznych problemów w USA, byłaby to spora strata, bo konfrontacja dwóch zupełnie różnych wizji polityki gospodarczej zapowiada się bardzo interesująco. W zeszłym roku na zakończenie spotkania w Davos wystąpił chiński prezydent Xi Jinping, który nieoczekiwanie – szczególnie jak na przywódcę państwa formalnie wciąż komunistycznego – wszedł w rolę głównego obrońcy globalizacji i wolnego handlu. Ta strona w tym roku będzie jeszcze silniejsza, bo do Davos przyjeżdża także kilkoro nieobecnych wtedy przywódców europejskich, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Paolo Gentiloni, oraz – po raz pierwszy od 20 lat – szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-01-23 23:07) Zgłoś naruszenie 10

    Czy ten gostek rozmawiający z Panem Trampem nie powinien już gnić w kamieniołomach i pasiaku.? pamiętacie jak D.Tusk namawiał do niepłacenia abonamentu RTV a potem tym frajerom co mu uwierzyli wysłał do domów komorników , a pamiętacie jak WASZ może jeszcze nie zdetoksowany wódz Tusk ogłosił?-- ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. --Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" . Były Minister Budka o czym oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS z dnia 22 paź 2015 r. w sprawie opłat ----. Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Wasz Trybunał Wykształciuchów

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane