Huawei dostał czarną polewkę od AT&T

autor: Adam Pawluć22.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:25
Czy problemy chińskich firm na amerykańskim rynku mogą mieć jakiś wpływ na polski rynek?

Czy problemy chińskich firm na amerykańskim rynku mogą mieć jakiś wpływ na polski rynek?źródło: Wikimedia Commons

Amerykański Kongres namawiał prywatne firmy, żeby powstrzymywały się przed współpracą z chińskimi producentami sprzętu telekomunikacyjnego. Apel odnosi skutek.

Dwa tygodnie temu amerykański gigant telekomunikacyjny AT&T wycofał się z umowy na sprzedaż nowego telefonu Huawei – Mate 10 Pro – potencjalnego konkurenta dla najnowszych produktów Apple’a i Samsunga. Dlaczego? Spółka nie wyjaśnia.

Reuters, szukając powodów, cytuje kongresmena, który zastrzegając anonimowość, oświadczył: – Jeśli któraś z amerykańskich firm będzie powiązana biznesowo z Huaweiem lub chińskim operatorem China Mobile, będzie jej o wiele trudniej zdobyć kontrakt na realizowanie zamówień publicznych.

Chińskie firmy od lat mają problemy na amerykańskim rynku. China Mobile złożyło podanie o licencję na prowadzenie działalności w Stanach jeszcze w 2011 r., wciąż czeka na jego rozpatrzenie przez Federalną Komisję ds. Łączności. Komisja ds. wywiadu przy Izbie Reprezentantów opublikowała w 2012 r. raport dotyczący możliwej współpracy Huaweia i ZTE z chińskim rządem. Obydwie firmy według autorów raportu nie przedstawiły wystarczających dowodów na to, że współpraca z nimi nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. W raporcie podkreślono, że szczególnie Huawei tłumaczył się „pokrętnie i nieprzystająco”. W rekomendacjach znalazła się wyraźna wskazówka dla prywatnych podmiotów, by nie angażowały się we współpracę z Huaweiem i ZTE – „dostawcy sieci są namawiani do szukania innych producentów dla swojej infrastruktury. Bazując na dostępnych informacjach, nie można zakładać, że Huawei i ZTE są pozbawione wpływu innego państwa, i tym samym tworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i naszych systemów”.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane