Bardziej przejrzysty rynek paczek transgranicznych

autor: Emilia Świętochowska28.12.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:39
kurier, paczka, przesyłka

Komisja nie zdecydowała się na uregulowanie wprost cen usług pocztowych, uznając to za środek ostateczny (jednocześnie nie wykluczyła tego w przyszłości)źródło: ShutterStock

 Firmy kurierskie zatrudniające co najmniej 50 osób będą zobowiązane przekazywać Urzędowi Komunikacji Elektronicznej szczegółowe informacje na temat swojej działalności, w tym dane o rocznych obrotach z podziałem na doręczenia krajowe i zagraniczne oraz o liczbie dostarczonych przesyłek do poszczególnych państw.

Dzięki temu organ nadzoru będzie mógł monitorować i ocenić, czy stawki za paczki nie są zawyżane. Jeśli uzna, że opłaty za usługi są zbyt wygórowane, wezwany do tablicy operator będzie musiał to wyjaśnić. Komisja Europejska stworzy też scentralizowaną bazę cenników stosowanych przez publicznych operatorów pocztowych. Ma to pozwolić unijnym konsumentom porównywać stawki firm przesyłkowych i decydować, która oferta jest dla nich najkorzystniejsza.

Takie zmiany to najważniejsza część pomysłu Brukseli na zniwelowanie nieuzasadnionych ekonomicznie kosztów transgranicznych doręczeń paczek, co do której porozumiały się niedawno Parlament Europejski i Rada UE. Nowe rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu, co oznacza, że będą stosowane bezpośrednio (wejdzie ono w życie 20 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE).


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane