„Kupuj polskie”. Dlaczego patriotyzm gospodarczy jest pozbawiony sensu

autor: Sebstian Stodolak17.12.2017, 09:00
Czym jest patriotyzm gospodarczy?

Czym jest patriotyzm gospodarczy?źródło: ShutterStock

Gospodarczy patriotyzm to piękna postawa. Dopóki nie zaczniemy realizować jej w praktyce. Wtedy może zaszkodzić.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • nina(2017-12-17 10:13) Zgłoś naruszenie 165

    żywność i pozostałe produkty mamy od gigantycznych koncernów które produkują na cały świat autora to pogięło po całości bo z polskich produktów zostały tylko nazwy

    Odpowiedz
  • Daniel(2017-12-17 10:19) Zgłoś naruszenie 836

    Świetny artykuł. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Michał Płomień(2017-12-17 11:10) Zgłoś naruszenie 365

    jedna uwaga, klient bardzo często nie wybiera na podstawie jakości, lecz ulega propagandzie na temat jakości (czyli reklamie). Ten ma skuteczniejszą reklamę, kto dysponuje większym kapitałem. Już dziś wiadomo, że w ładnych opakowaniach niemieckie czy inne koncerny sprzedają nam gorszej jakości chłam, który mimo to ciągle nie traci na popularności w Polsce. Wolna konkurencja w sytuacji pojedynku nierównych kapitałów to tylko drugi koniec kija na którego przeciwległym krańcu umieszczony jest pełny państwowy interwencjonizm. Raczej życzę autorowi wyzbycia się nadmiernego wolnorynkowego dogmatyzmu. Gospodarka państwowa potrzebuje plastyczności i dostosowania się do określonych warunków. Polskiej przedsiębiorczości nie zaszkodzi wlanie do obiegu trochę przeciwległej propagandy dla podążającego jak walec neoliberalizmu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2017-12-17 11:56) Zgłoś naruszenie 5612

    Jak się siedzi w 1/2 w kieszeni u axela , to nie powinno się zabierać w tej sprawie głosu.

    Odpowiedz
  • DonKichot(2017-12-17 12:25) Zgłoś naruszenie 4914

    kto finansuje ten artykuł, pewnie zagraniczne koncerny które obawiają się o sprzedaż swojej tandety np żywność buty ciuchy piwo chleb wystarczy że tylko część konsumentów będzie kierować się tym by Polacy mieli pracę a nie Chiny, nie będą oglądać wrogiej tv i te koncerny poniosą straty kupując polskie daję pracę memu bratu a nie wrogom gospodarczym

    Odpowiedz
  • Sławek(2017-12-17 12:30) Zgłoś naruszenie 119

    Powinno się kupować najlepsze jakościowo, bo teraz wszystko co się sprzedaje to już są towary nawet nie 3 gatunku, ale Bóg wie jakiego. W marketach leżą popsute, zgnile, wysuszone produkty a cena z kosmosu. A jak ludzie to kupują, to oni to sprzedają. Kupowanie jakościowego towaru stymuluje do działania, a nie bo Polskie. Myślcie ludzie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-12-17 13:12) Zgłoś naruszenie 416

    Artykuł strasznie zakręcony. I pomimo że jestem ekonomistą wiem jedno. Jeżeli kupię u polskiego rolnika to on będzie miał pieniądze i kupi coś u mnie. Chińczyk tu nie przyjedzie i nic u mnie nie kupi.!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2017-12-17 13:16) Zgłoś naruszenie 284

    i władzę też lepiej poszukać wśród innych nacji... Pane S.! już to przerabialiśmy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marcin(2017-12-17 13:29) Zgłoś naruszenie 46

    Ok.

    Odpowiedz
  • Ula(2017-12-17 13:59) Zgłoś naruszenie 273

    Szwajcarzy w pierwszej kolejności kupują szwajcarskie produkty, Niemcy niemieckie, Francuzi francuskie, oczywiście te dobrej jakości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BB (2017-12-17 15:34) Zgłoś naruszenie 90

    Wiele artykułów zagranicznych ma polskie odpowiedniki. Wiele kupujemy ze względu na niską cenę. Nie polecam np chińskich prezerwatyw..................

    Odpowiedz
  • Elv(2017-12-17 15:47) Zgłoś naruszenie 103

    Może ktoś polecić jakiegoś dobrego onkologa? Po przeczytaniu tego artykuły będzie mi potrzebny.

    Odpowiedz
  • Królik(2017-12-17 17:33) Zgłoś naruszenie 154

    Zmarnowane 5 minut życia.

    Odpowiedz
  • Jacek(2017-12-17 18:03) Zgłoś naruszenie 202

    Autor zapomniał lub nie chciał pamiętać o pracownikach jesli kupuję produkt z pobliskiej piekarni lub mleczarni a nie importowany zvdaleka to wspieram rodzimego producenta, ktory zazwyczaj zatrudnia miejscowych ludzi. To jest patriotyzm lokalny i on jest istotny

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • on dd(2017-12-17 18:43) Zgłoś naruszenie 152

    Bełkot

    Odpowiedz
  • Borsa(2017-12-17 20:32) Zgłoś naruszenie 155

    Kto ci za to zapłacił? Czy sądzisz że jesteśmy głupsi od ciebie i twoich mocodawców? Chcesz nam wciskać już niemiecką tandetę ?

    Odpowiedz
  • Common sense(2017-12-17 20:35) Zgłoś naruszenie 78

    Niestety, komentarze pokazują, że statystyczny Polak, nie śledzi uważnie tego, co dzieje się w gospodarce, nie mówiąc już nawet o szerszym kontekscie. Wszystko sprowadzane jest do sąsiada piekarza, ewentualnie parę uwag pod adresem autora. Żenujące.

    Odpowiedz
  • MC(2017-12-17 21:30) Zgłoś naruszenie 191

    Ciekawe, że Autor pomija przykład rozwoju gospodarczego Korei Południowej i Japonii. Nie istniał tam wolny rynek i całkowite otwarcie na obcy kapitał. Ale jeżeli fakty nie pasują do naszej tezy to je pomińmy. Będzie łatwiej.

    Odpowiedz
  • rolnik na dolinie(2017-12-18 09:31) Zgłoś naruszenie 22

    wszystko sie zgadza tylko nie ceny polak woli wyrzucic niz obnizyc cene mam na to przyklad jablek ale nie opisze szkoda czasu

    Odpowiedz