Kaloryfery będzie można w przyszłości regulować nie tylko za pomocą zwykłego pokrętła, ale również z wykorzystaniem centralnej jednostki sterującej, komputera lub w sposób mobilny za pomocą telefonu komórkowego. Innowacyjne produkty zapewnią większą efektywność cieplną w domach i mieszkaniach.

Niemcy na początek

Pod względem technicznym rozwiązanie bazuje na Nokia Home Control Center. Nokia dostarcza technologiczne know-how, RWE kompetencje w zakresie energetyki - w ten sposób obydwa przedsiębiorstwa wspólnie pomagają oszczędzać energię: W takich inteligentnych domach zwiększa się komfort, a jednocześnie spadają koszty energii. Współpraca rozpoczyna się od oferty skierowanej do klientów w Niemczech. W mieście Mülheim an der Ruhr realizowany jest obecnie projekt, w ramach którego RWE sprawdza, w jaki sposób klienci indywidualni mogą obniżać zużycie energii elektrycznej na podstawie informacji o zużyciu energii przekazywanych w czasie rzeczywistym.

Dwa pakiety

Pakiet podstawowy składający się z montowanych w kaloryferach zdalnie sterowanych termostatów i centralnej jednostki komunikacyjnej pojawi się na rynku pod koniec 2009 roku. Sprzedawca energii będzie ponadto oferował pakiet zaawansowany wyposażony w inteligentne gniazdka. Z ich pomocą klienci mogą włączać i wyłączać wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne - od lampki na akwarium aż do automatycznych żaluzji, nawet gdy znajdują się tysiące kilometrów od domu.

Nowe aplikacje mają w kolejnym etapie zostać połączone z licznikami energii elektrycznej. Home Control Center dostępny jest również dla innych uczestników rynku, dzięki czemu mogą oni oferować swoje rozwiązania i usługi z zakresu inteligentnego mieszkania. System ma charakter otwarty, co umożliwia systematyczne poszerzanie palety rozwiązań.

Carolin Reichert, dyrektor ds. nowych obszarów biznesu w RWE, podkreśla poszukiwanie przez firmę innowacyjnych rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, które mogą być oferowane w przystępnej cenie dla każdego gospodarstwa domowego. Ich zaletą powinna też być łatwa i wygodna obsługa.