statystyki

Huragan Harvey uniósł ceny paliw do góry. Także w Europie

autor: Tomasz Jóźwik29.08.2017, 07:57; Aktualizacja: 29.08.2017, 08:23
Huragan Harvey zaatakował Teksas

Huragan Harvey zaatakował Teksasźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL WYKE

Po przejściu największego żywiołu od 2005 r. cena benzyny w Stanach Zjednoczonych wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat. Ale wiele wskazuje na to, że to tylko chwilowy skok.

 „Harvey” przeszedł nad Zatoką Meksykańską i w piątek wieczorem zaatakował Teksas. W tym regionie wydobywa się i przerabia najwięcej ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Huragan, którego siła oszacowana została na cztery w pięciostopniowej skali, zmusił do wstrzymania pracy w rafineriach odpowiadających za ponad 10 proc. mocy przerobowych Stanów Zjednoczonych. Zamknięty został m.in. zakład w Baytown należący do koncernu Exxon Mobil. To druga pod względem produkcji paliw rafineria w USA, zdolna przetworzyć każdego dnia 560 tys. baryłek ropy. Obawy o zmniejszoną podaż doprowadziły do wzrostu kursów paliw na giełdzie w Nowym Jorku. Kiedy w poniedziałek po południu rozpoczęły się notowania, benzyna była droższa niż na zakończenie piątkowej sesji o ponad 4 proc. Za galon (3,8 l) trzeba było zapłacić ponad 1,73 dol., najwięcej od dwóch lat.

– O tym, czy ten wzrost ma trwały charakter, przekonamy się w najbliższych dniach, kiedy będzie można lepiej ocenić szkody wyrządzone przez huragan. Jednak scenariusz, w którym ceny nadal będą rosły czy nawet utrzymają się na obecnym poziomie, jest mało prawdopodobny. Zapasy benzyny w USA są na wysokim poziomie i zagrożenia ciągłości dostaw nie ma. Nic też na razie nie wskazuje, żeby zniszczenia w teksaskich rafineriach miały wstrzymać przerób ropy na dłużej – ocenia Urszula Cieślak, analityk firmy Reflex.

Najbliższy weekend wyznacza koniec sezonu urlopowego w Stanach Zjednoczonych, w którym Amerykanie częściej korzystają z samochodów i zużywają więcej benzyny. Już we wrześniu popyt na paliwa za Atlantykiem tradycyjnie jest niższy.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane