Boom na sygnalistów w prawie ochrony konkurencji

autor: Jan Polański13.06.2017, 08:16; Aktualizacja: 13.06.2017, 09:01
kontrola, urzędnik

Wzrost aktywności sygnalistów może w istotny sposób podnieść jakość systemu ochrony konkurencji, co ostatecznie przekładałoby się na korzyści zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

W UE systematycznie zwiększa się ochrona osób, które informują anonimowo o niedozwolonych praktykach. Wprowadzane są też kolejne zachęty do przekazywania sygnałów.

SĄ ZMIANY! URZĄD WYJAŚNIA

Stosowanie przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję prowadzi do istotnych strat zarówno po stronie konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą zgodnie z prawem. Organy ochrony konkurencji powołane do zwalczania tego rodzaju praktyk korzystają z różnych metod ich wykrywania: białego wywiadu gospodarczego, analizy zawiadomień od osób poszkodowanych oraz pozyskują informacje bezpośrednio od sprawców naruszeń decydujących się na dobrowolne przyznanie się do naruszenia prawa na gruncie programów łagodzenia kar (leniency).

(Nie)nowe narzędzie

Zdarza się jednak, że organy otrzymują wiadomości podobne do tej, jaką dostała w połowie lat 70. Komisja Europejska. W wiadomości nadawca wskazał: „Piszę (...) z poczucia obowiązku i w nadziei, że będziecie państwo w stanie podjąć jakieś działania. Jestem obywatelem brytyjskim, ekonomistą z wykształcenia, od 10 lat jestem zatrudniony w Dziale Biznesu Międzynarodowego F. Hoffmann-La Roche and Co Ltd z siedzibą w Bazylei (Szwajcaria), gdzie zajmuję się polityką cenową i marketingiem produktów witaminowych i chemicznych. (...) Jest jasne, że Roche, w kooperacji z innymi producentami witamin, wyeliminował uczciwą konkurencję, a tam, gdzie wyeliminowanie konkurencji nie było możliwe, Roche we współpracy z resztą branży witaminowej zakłócił doszczętnie warunki konkurencji. (...) Zwracam się o to, żeby moje nazwisko nie było łączone z niniejszą sprawą. Jednocześnie pozostaję do państwa całkowitej dyspozycji co do udzielenia dalszych informacji, jak i przekazania dowodów w postaci dokumentów dotyczących każdego z twierdzeń, jakie zawarłem w niniejszym liście”.

Kim był autor listu, który postanowił w ten sposób powiadomić KE m.in. o podejrzeniu uzgodnienia przez producentów witamin, że zaniechają oni konkurencji, tj. stworzą kartel rynkowy? Sygnalistą (whistleblowerem). Tak określa się osobę, która przez wzgląd na pełnione przez siebie zadania posiada szczególne informacje o naruszeniu prawa i decyduje się podnieść alarm (od ang. blow the whistle, zadmuchać w gwizdek), powiadamiając o tym naruszeniu podmioty mające możliwość podjęcia interwencji.

I chociaż organy ochrony konkurencji kontaktują się z sygnalistami od dawna, dopiero w ostatnim czasie zaczęły wykazywać szczególne zainteresowanie zachęcaniem ich do zgłaszania naruszeń reguł konkurencji. Warto przyjrzeć się działaniom, jakie organy podejmują w odniesieniu do nich.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane