Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że Polska w ciągu ostatniego półtora roku bardzo solidnie wzmocniła swoją pozycję na światowej mapie inwestycyjnej - powiedział we wtorek PAP wicepremier Mateusz Morawiecki, komentując raport firmy EY na temat atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Inwestorzy zagraniczni wskazują na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej Polski w 2016 r. – wynika z najnowszego badania "Atrakcyjność inwestycyjna Polski", przeprowadzonego przez firmę doradczą EY, a zaprezentowanego we wtorek. W raporcie wskazano także najistotniejsze czynniki, które inwestorzy zagraniczni biorą pod uwagę przy tworzeniu nowego projektu lub rozszerzeniu działalności w danym kraju.

Z raportu wynika, że w ub.r w Polsce ogłoszono 256 nowych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych - to 21-proc. wzrost wobec 2015 r. W ramach tych inwestycji w Polsce może powstać co najmniej 22 tys. miejsc pracy, co oznacza wzrost o 12 proc. wobec 2015 r.

"Cieszy wartość i liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych lokowanych w Polsce, ale przede wszystkich powinna cieszyć ich jakość. Na tym polu mamy swoiste nowe otwarcie, charakteryzujące się przyciąganiem do Polski inwestycji zagranicznych o dużej wartości dodanej dla naszej gospodarki. To inwestycje, które są rozsadnikiem innowacji, wysokich technologii, tworzą wysokiej jakości miejsca pracy. Właśnie ci nowej jakości inwestorzy zagraniczni tworzą także tysiącom naszych firm nowe okazje biznesowe, a także współtworzą rozwojowy ekosystem kooperacji" - podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Jak zauważył, polskie uczelnie i polscy naukowcy otrzymają więcej możliwości do komercjalizacji swoich prac i pomysłów. "Raport przedstawiony przez EY pokazuje też, że cele jakie sobie postawiliśmy w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przynoszą już wymierne efekty dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa" - zaznaczył Morawiecki.

Z raportu EY wynika, że także Warszawa odnotowała wzrost jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast kontynentu. W pierwszej trójce atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji stolicę Polski wskazało 8 proc. badanych przez EY – o 4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej

Eksperci EY podkreślają, że w ostatnich trzech latach liczba ogłaszanych w Polsce inwestycji zagranicznych rosła bardzo szybko. O ile w latach 2004-2013 inwestorzy zagraniczni ogłaszali w naszym kraju przeciętnie 142 projekty rocznie, to w latach 2014-2016 liczba ta wzrosła do 200 (wzrost o 40 proc.). To więcej niż w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ostatnie trzy lata przyniosły wzrost przeciętnej liczby ogłaszanych rocznie projektów o 25,4 proc. względem poprzedniej dekady.

Z raportu wynika, że Polska zyskuje także na znaczeniu jako miejsce lokowania usług wspólnych (m.in. IT, księgowość). W 2016 r. w Polsce ogłoszono najwięcej w całej Europie nowych projektów centrów usług wspólnych (SSC) – aż 38 ze 161 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) tego sektora w Europie (24 proc.) trafiło do Polski. Projekty w naszym kraju są jednak wciąż znacznie bardziej (choć w malejącym stopniu) pracochłonne niż przeciętnie międzynarodowe przedsięwzięcia lokowane w Europie (158 miejsc pracy na projekt w Polsce wobec 72 w Europie), ale bardziej kapitałochłonne niż przeciętnie w naszym regionie kontynentu (189 miejsc pracy na projekt w Europie Środkowo-Wschodniej).

Niemal połowa ankietowanych - 48 proc. oczekuje poprawy atrakcyjności naszego kraju w najbliższych trzech latach. Niestabilne otoczenie gospodarcze i regulacyjne jest wymieniane przez inwestorów jako główne źródła ryzyka dla Polski. Wśród silnych stron polskiej gospodarki inwestorzy wymieniają elementy rynku pracy – umiejętności tutejszych pracowników oraz koszty pracy, a także potencjał do wzrostu produktywności. Natomiast jako główny motor napędowy w przyszłości wskazują sektor usług.

O bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) Polska będzie rywalizowała przede wszystkim z Czechami – badani przez EY inwestorzy właśnie naszego południowego sąsiada uważają za głównego konkurenta Polski w batalii o nowe projekty BIZ. Polska po raz pierwszy od 2008 r. znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – to z kolei wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy", którego uzupełnieniem jest raport nt. Polski.