Polska powinna dążyć do tego, aby były jasne i przejrzyste zasady rozliczania oraz kształtowania cen gazu - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Dzisiaj ze strony polskiej powinniśmy (...) dążyć do tego, żeby przejrzyste relacje w zakresie kontraktowania dostaw gazu, kształtowania ceny doprowadziły do tego, że będą bezpieczne i pewne dostawy nie tylko do Polski, ale i do krajów europejskich" - powiedział Pawlak w środę w TVN24.

Poinformował, że podczas środowego spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim przekazał prezydentowi dane o bieżącej sytuacji w Polsce w związku z rosyjsko-ukraińskim konfliktem gazowym.

"Nie rozmawialiśmy na temat określania i definiowania winy w tym całym kryzysowym położeniu. Rozmawialiśmy o aspektach technicznych, praktycznych, jak wygląda sytuacja dostaw gazu do Polski" - powiedział Pawlak.

"Jeżeli obie strony się zgodzą na tego typu aktywność, tego typu inicjatywę, to jest to bardzo dobra możliwość szybkiego rozwiązania konfliktu"

Ocenił, że misja ekspertów, którzy oceniliby sytuację w związku z ukraińsko-rosyjskim konfliktem gazowym, byłaby "dobrym ruchem". "Jeżeli obie strony się zgodzą na tego typu aktywność, tego typu inicjatywę, to jest to bardzo dobra możliwość szybkiego rozwiązania konfliktu" - podkreślił.

Pytany o to, czy możliwe jest, że Polak stanie na czele misji ekspertów, Pawlak odparł, że tak.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział w środę w TVN24, że jeśli Rosja, Ukraina i Komisja Europejska będą chciały, Polska jest gotowa choćby w czwartek wysłać, w związku z rosyjsko-ukraińskim konfliktem gazowym, ekspertów zajmujących się gazownictwem.

W środę premier Putin oświadczył, że Rosja wznowi dostawy gazu przez Ukrainę dla europejskich odbiorców tylko po wypracowaniu mechanizmów kontroli z udziałem obserwatorów międzynarodowych.



Wzrost PKB w Polsce w 2009 roku powyżej 3 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2009 roku może ukształtować się na poziomie powyżej 3 proc. - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Należy zachować optymizm. Jeżeli patrzymy na prognozy takich instytucji, jak OECD czy Fundusz Walutowy, a więc na prognozy instytucji, które nie mają pozycji na rynku walutowym czy na rynku papierów wartościowych, to widać tutaj dużo większą wiarygodność. OECD mówi o wzroście 3 proc., ja byłbym większym optymistą" - powiedział Pawlak.

"Wydaje się, że Polska ma spory potencjał wzrostu, jeżeli będziemy go potrafili dobrze wykorzystać, to mamy spore szanse" - dodał.

Pawlak pytany o poziom, do jakiego powinny zostać obniżone stopy procentowe w Polsce, powiedział, że powinno być to 1,5 proc. powyżej inflacji.

"To by dawało rozsądny mechanizm stabilizacji gospodarki" - powiedział.