Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 odbywają się w Hanowerze (Niemcy) między 24 a 28 kwietnia. Prezentuje się tam nie tylko ok. 200 polskich firm, ale też 27 rodzimych koncepcji technologicznych, przygotowanych przez polskie instytuty naukowe oraz wynalazców. Innowacje te są prezentowane w strefie SciTech Poland w całości poświęconej technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki oraz w pawilonie narodowym w strefie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

"Na targach Hannover Messe Polska jest krajem partnerskim i myślę, że bardzo dobrze wypełnia swoją rolę jako dobry i stabilny partner w zakresie badań i rozwoju, jak również rozwoju małej, średniej i dużej przedsiębiorczości" - mówi w rozmowie z PAP zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Aleksander Nawrat.

Opowiada, że na stoisku NCBR prezentowane są m.in. roboty edukacyjne, roboty militarne, czujniki, które znalazły się już w przestrzeni kosmicznej na satelitach. "Myślę, że jako kraj możemy się tutaj pochwalić bardzo dobrymi rozwiązaniami, gdzie myśl techniczna i myśl inżynieryjna przeszła do rozwiązań praktycznych stosowanych w przemyśle" - ocenił.

"Generalnie mamy bardzo dużo do zaoferowania, ale gdyby nie było do wsparcia z NCBR, to praktycznie duża część z tych projektów musiałaby być finansowana sama przez beneficjentów. A to prawdopodobnie skutkowałoby tym, że tak wielkiej ilości innowacji by nie było" - dodał Nawrat.

"Bez postępu w nauce i bez współpracy między nauką i biznesem ani jedni, ani drudzy nie mogliby osiągnąć znaczącego postępu naukowego, jak i też przemysłowego czy przewag konkurencyjnych. Myślę, że to jest to, co możemy tutaj zauważyć na targach Hannover Messe" - dodał prof. Nawrat.