Pierwszą placówkę Agencji w Ameryce Łacińskiej wspólnie otworzyli prezydent Polski Andrzej Duda, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister handlu zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Meksyku Juan Carlos Baker Pineda oraz przedstawiciele zarządu PAIH Krzysztof Senger i Wojciech Fedko.

"Biuro Handlowe PAIH w Meksyku jest ósmym zagranicznym oddziałem Agencji i pierwszą tego typu placówką zainaugurowaną przez polskiego prezydenta. Świadczy to o dużym znaczeniu Meksyku, a także całej Ameryki Łacińskiej w strategii rozwoju polskiego eksportu i inwestycji" - czytamy w komunikacie resortu.

"Dane Ministerstwa Rozwoju pokazują, że polski biznes zaczyna dostrzegać potencjał lidera Ameryki Łacińskiej. Tylko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2017 roku, sprzedaż towarów do Meksyku zwiększyła się o 50%, osiągając poziom 94,22 mln dolarów. Dla firm z Polski Meksyk to również atrakcyjny dostawca. Kraj ten jest potentatem w produkcji i dystrybucji pomidorów, awokado, owoców tropikalnych czy piwa. Ożywieniu sprzyja polityka otwartych drzwi, jaką prowadzi Meksyk. Ma on podpisane umowy o wolnym handlu z czterdziestoma partnerami na całym świecie, w tym z Unią Europejską. Jest też w pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych państw dla inwestycji, wyspecjalizowanym w produkcji motoryzacyjnej, telefonii komórkowej czy sektorze IT. Władze państwa sukcesywnie rozwijają też program specjalnych stref ekonomicznych" - czytamy dalej.

Zarówno firmy, które na misję biznesową do Meksyku zabrała PAIH, jak i kolejni polscy przedsiębiorcy zainteresowani Meksykiem już od 25 kwietnia mogą liczyć na konkretną pomoc pracowników Biura Handlowego PAIH w Mexico City. Biuro udzielać będzie informacji o podstawowych regulacjach prawnych meksykańskiego rynku, wyszukiwać potencjalnych partnerów biznesowych, organizować misje gospodarcze, spotkania i szkolenia, jak również wyszukiwać możliwości do intensyfikacji współpracy biznesowej, pojawiające się w związku z targami czy zapotrzebowaniem na usługi i produkty. Do zadań jego pracowników należeć będzie także wsparcie polskiego biznesu w opracowaniu strategii i modelu finansowania polskich projektów. Meksykańskie biuro PAIH będzie też pierwszym kontaktem dla lokalnych przedsiębiorców, zainteresowanych wejściem ma polski rynek w roli inwestora zagranicznego, podano również.

"Zadaniem Zagranicznych Biur Handlowych jest efektywnie zarządzać bilateralną wymianą informacji gospodarczej, tym samym obniżając ryzyko biznesowe dla polskich firm. Będziemy pracować razem z przedsiębiorcami nad właściwym pozycjonowaniem polskich produktów i usług ze szczególnym naciskiem na inwestycje" - powiedział wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, cytowany w komunikacie.

W ramach misji PAIH zorganizowała również Meksykańsko-Polskie Forum Gospodarcze z udziałem prezydenta Dudy oraz firm z obu krajów. Podczas wizyty podpisano także umowy dwustronne, w tym deklarację o wzajemnej współpracy pomiędzy Ministrem Gospodarki Meksykańskich Stanów Zjednoczonych a Ministrem Rozwoju i Finansów RP, podano także.

"Jestem przekonany, że podpisane dziś porozumienie o współpracy gospodarczej między Polską a Meksykiem przyczyni się do wzrostu wymiany handlowej i inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami. Podobnie jak zlokalizowane w ścisłym biznesowym centrum miasta Meksyk zagraniczne biuro handlowe PAIH z profesjonalnymi usługami, z których korzystać będą wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani wejściem na rynek meksykański" - podsumował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.