Wymiana słowackiej korony na euro przebiega sprawnie - ogłosiła w czwartek z zadowoleniem Komisja Europejska. Nowy Rok jest pierwszym dniem obowiązywania na Słowacji wspólnej waluty.

Według KE "wszelkie dostępne dane wskazują, że przejście na euro przebiegło dobrze. Obywatele mogą od północy wypłacać euro z bankomatów w całej Słowacji i używać wspólnej waluty, dokonując płatności".

Witając Nowy Rok, w 16. rocznicę swej państwowości (1 stycznia 1993 r.), Słowacy pożegnali się ze swoją walutą - koroną. Słowacja jako 16. kraj UE, pierwsze państwo byłego bloku wschodniego, weszła do strefy euro.

"Pożegnania mogą by też piękne, zgodnie z jedną ze słowackich piosenek. Tak właśnie jest dzisiaj" - cieszył się premier Robert Fico, wypłacając w noc sylwestrową euro z bankomatu specjalnie zainstalowanego na tę okazję w słowackim parlamencie w Bratysławie.

"Euro pomoże Słowacji wziąć udział i skorzystać ze wspólnego wysiłku Europy, by wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego" - podkreślił w okolicznościowym oświadczeniu szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

"Euro to coś więcej niż tylko moneta. W tym historycznym dniu Nowego Roku, (przyjmując euro) Słowacja stała się jasnym symbolem politycznego postępu i europejskiej integracji" - dodał.

Kolejne rozszerzenie strefy euro zbiega się z 10-leciem wspólnej waluty. "W tym czasie euro stało się symbolem europejskiej tożsamości i dowiodło, że jest mocnym, stabilizującym czynnikiem na rynkach finansowych zarówno w strefie, jak i poza nią" - dodał ze swej strony unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia.

Dla uczczenia rocznicy kraje strefy euro wyemitują 84 mln okolicznościowych monet o nominale 2 euro.

Według danych KE 60 proc. Słowaków miała w portfelach monety euro już przed jego wprowadzeniem do obiegu w ich kraju - zarówno ze sprzedawanych dużo wcześniej "pakietów startowych" wartości 16,60 euro (500 słowackich koron) jak i dzięki zagranicznym podróżom. 49 proc. miało banknoty euro. 58 proc. Słowaków jest pozytywnie nastawionych do nowej waluty, choć 65 proc. obawia się podwyżek cen.

W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już przed końcem 2008 roku ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach.

KE ocenia, że Słowacy są dobrze poinformowani o przejściu na euro, bo aż 71 proc. daje poprawną odpowiedź na pytanie o długość pozostawania w obiegu korony - dwa tygodnie. Władze liczą zresztą, że już po tygodniu Słowacy pozbędą się ostatnich koron, całkowicie przestawiając się na wspólną walutę.