statystyki

Finanse: Stałej stopy bieg z przeszkodami

autor: Łukasz Wilkowicz21.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.03.2017, 09:00
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Od dwóch lat mamy rekordowo niskie stopy procentowe. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 proc. (obecnie jest niższa nawet od bieżącego wskaźnika inflacji).źródło: ShutterStock

Banki chciałyby – tak jak na Zachodzie – udzielać kredytów hipotecznych z niezmiennym oprocentowaniem. Ale zainteresowanie klientów jest na razie niewielkie, a nadzór też nie chce pomóc.

Od dwóch lat mamy rekordowo niskie stopy procentowe. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 proc. (obecnie jest niższa nawet od bieżącego wskaźnika inflacji). To jeden z argumentów podnoszonych przez bankowców, którzy chcieliby rozruszać w Polsce rynek kredytów o stałym oprocentowaniu. Pierwsze doświadczenia banków nie są jednak zbyt zachęcające. W dodatku – jak okazało się kilka dni temu – kredyty o stałej stopie nie mogą liczyć na bardziej łaskawe traktowanie przez nadzór.

Finansistom chodzi o to, by u nas było tak, jak w krajach zachodnich. Tam, gdy klient bierze kredyt hipoteczny, z góry wie, ile będzie wynosiła jego rata w perspektywie 5–10 lat. Nie musi się obawiać, że jeśli rynkowe stopy procentowe pójdą w górę, to automatycznie wzrośnie oprocentowanie jego hipoteki. U nas dominuje model zmiennej stopy procentowej. Podstawowym wyznacznikiem ceny kredytu nie jest całkowite oprocentowanie, ale marża ponad stopę rynku międzybankowego (zwykle jest to trzymiesięczny WIBOR).

Jako pierwsze kredyty o stałej stopie wprowadziły Alior Bank i Bank Zachodni WBK. Zainteresowanie klientów było jednak niewielkie. Jak mówili przedstawiciele Alior Banku na niedawnej konferencji prasowej, powodem było to, że kredyt o stałym oprocentowaniu jest wyraźnie droższy niż podobny, ale ze zmiennym oprocentowaniem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane