statystyki

Deweloperzy bez granic. Budowali nad Wisłą, teraz chcą urządzić Zachód

autor: Małgorzata Kwiatkowska21.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.03.2017, 09:04
budowa, dom, nieruchomości

Deweloperzy ruszają za granice, choć polski rynek jest jednym z najbardziej aktywnych w Europieźródło: ShutterStock

Inwestycje w kraju już nie wystarczają spółkom mieszkaniowym. Ruszają na Europę. Skutek ma być lepszy niż próby podboju Rosji.

Przygodę z zagranicznym rynkiem zaczyna właśnie Murapol, jeden z największych w kraju deweloperów mieszkaniowych. Firma przygotowuje projekty w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Z budową 120 mieszkań w Berlinie ma ruszyć w II kwartale. Na etapie przedwstępnej umowy zakupu dwóch działek jest inwestycja w szkockim Edynburgu. Budowa 20 apartamentów w tym mieście ma ruszyć w końcu 2017 r.

– Obecnie przyglądamy się kolejnym lokalizacjom, analizujemy rynki w Rzymie i Barcelonie – zapowiada Michał Sapota, prezes Murapolu.

Z budową w Niemczech rusza też P.A. Nova. Do połowy przyszłego roku planuje wybudować 38 mieszkań w Bawarii. Ma to być „wyższa półka cenowa”, a wartość całej inwestycji szacowana jest na 7 mln euro. Z kolei Unihouse, oddział budowlanego Unibepu, zaczyna rozkręcać działalność deweloperską w Norwegii. W 2016 r. skończył tam pierwszą inwestycję na 39 mieszkań, z których sprzedano do tej pory 26. Teraz realizuje trzyetapowy projekt na 106 lokali, z których już 68 znalazło nabywców. Wszystkie są realizowane w technologii modułowej.

Co ciągnie polskie spółki na zachodnie rynki? Murapol, który już jest jednym z największych deweloperów w Polsce – w 2016 r. sprzedał ponad 3 tys. lokali – deklaruje, że szuka nowych sposobów na rozwój i od dawna myśli o działalności międzynarodowej. Takim pomysłom sprzyja też sytuacja na zagranicznych rynkach.

– Z dostępnych danych wynika, że w Berlinie do 2025 r. będzie zapotrzebowanie na 100 tys. mieszkań. To tworzy olbrzymi potencjał dla realizacji projektów deweloperskich – tłumaczy prezes Murapolu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane