statystyki

Deweloperzy bez granic. Budowali nad Wisłą, teraz chcą urządzić Zachód

autor: Małgorzata Kwiatkowska21.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.03.2017, 09:04
budowa, dom, nieruchomości

Deweloperzy ruszają za granice, choć polski rynek jest jednym z najbardziej aktywnych w Europieźródło: ShutterStock

Inwestycje w kraju już nie wystarczają spółkom mieszkaniowym. Ruszają na Europę. Skutek ma być lepszy niż próby podboju Rosji.

Przygodę z zagranicznym rynkiem zaczyna właśnie Murapol, jeden z największych w kraju deweloperów mieszkaniowych. Firma przygotowuje projekty w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Z budową 120 mieszkań w Berlinie ma ruszyć w II kwartale. Na etapie przedwstępnej umowy zakupu dwóch działek jest inwestycja w szkockim Edynburgu. Budowa 20 apartamentów w tym mieście ma ruszyć w końcu 2017 r.

– Obecnie przyglądamy się kolejnym lokalizacjom, analizujemy rynki w Rzymie i Barcelonie – zapowiada Michał Sapota, prezes Murapolu.

Z budową w Niemczech rusza też P.A. Nova. Do połowy przyszłego roku planuje wybudować 38 mieszkań w Bawarii. Ma to być „wyższa półka cenowa”, a wartość całej inwestycji szacowana jest na 7 mln euro. Z kolei Unihouse, oddział budowlanego Unibepu, zaczyna rozkręcać działalność deweloperską w Norwegii. W 2016 r. skończył tam pierwszą inwestycję na 39 mieszkań, z których sprzedano do tej pory 26. Teraz realizuje trzyetapowy projekt na 106 lokali, z których już 68 znalazło nabywców. Wszystkie są realizowane w technologii modułowej.

Co ciągnie polskie spółki na zachodnie rynki? Murapol, który już jest jednym z największych deweloperów w Polsce – w 2016 r. sprzedał ponad 3 tys. lokali – deklaruje, że szuka nowych sposobów na rozwój i od dawna myśli o działalności międzynarodowej. Takim pomysłom sprzyja też sytuacja na zagranicznych rynkach.

– Z dostępnych danych wynika, że w Berlinie do 2025 r. będzie zapotrzebowanie na 100 tys. mieszkań. To tworzy olbrzymi potencjał dla realizacji projektów deweloperskich – tłumaczy prezes Murapolu.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane