statystyki

Brokerzy ukrywają dane o skuteczności inwestorów

autor: Tomasz Jóźwik11.01.2017, 08:07; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:18
Broker

53 proc. klientów brokerów skupionych w Izbie Domów Maklerskich osiągnęło w IV kw. 2016 r. zysk na kontraktach na stopę procentowąźródło: ShutterStock

Informacje o wynikach osiąganych przez klientów biur maklerskich na pozagiełdowym rynku instrumentów pochodnych trudno znaleźć w sieci.

Do informowania raz na kwartał o wynikach inwestycyjnych klientów nakłoniła krajowe biura maklerskie Komisja Nadzoru Finansowego. Po raz pierwszy wymagane przez nadzorcę dane pojawiły się na początku października 2016 r. (dotyczyły III kw.), obecnie brokerzy opublikowali liczby za ostatnie trzy miesiące minionego roku. Wynika z nich, że na rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych (to pojęcie obejmuje inwestycje z wykorzystaniem dźwigni finansowej dotyczące zmian notowań walut, akcji, towarów, indeksów i stóp procentowych; popularnie rynek nazywany jest foreksem) w IV kwartale, w zależności od rodzaju kontraktów, zarobiło od 32 do 53 proc. inwestorów.

Najskuteczniejsi byli gracze handlujący kontraktami na stopy procentowe, najsłabiej poszło inwestorom na rynku instrumentów pochodnych powiązanych z notowaniami akcji. Statystyka dotyczy klientów brokerów będących członkami Izby Domów Maklerskich, ale analogiczne dane publikują też niektóre zagraniczne platformy transakcyjne działające na krajowym rynku.

W porównaniu z poprzednim kwartałem wyniki były gorsze w czterech z pięciu grup kontraktów. Odsetek inwestorów, którzy zarobili na instrumentach pochodnych opartych na walutach, spadł z 55 do 35 proc.; w przypadku kontraktów, dla których podstawą są notowania akcji, obniżył się z 44 do 32 proc.

– Kluczowym czynnikiem jest zmienność rynku w danym okresie. Im więcej niespodziewanych zwrotów notowań, tym trudniej osiągać zyski – mówi Marek Wołos, ekspert IDM ds. rynku OTC instrumentów pochodnych.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane