statystyki

Tańsza alternatywa dla galerii handlowych: Outlety rosną w siłę

autor: Patrycja Otto04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 04.01.2017, 07:53
zakupy, handel

Obecnie działa 13 centrów wyprzedażowych o łącznej powierzchni 250 tys. mkw. Ostatnia inwestycja na tym rynku miała miejsce w 2015 r.źródło: ShutterStock

Rozwój rynku wielkich placówek handlowych wyraźnie przyhamował, dlatego najemcy oraz deweloperzy stawiają na duże centra outletowe.

Obecnie działa 13 centrów wyprzedażowych o łącznej powierzchni 250 tys. mkw. Ostatnia inwestycja na tym rynku miała miejsce w 2015 r. To jednak już wkrótce się zmieni. W planach jest budowa siedmiu nowych outletów oraz rozbudowa pięciu istniejących. Oznacza to wzrost wyprzedażowej powierzchni handlowej do ok. 400 tys. mkw. – Budowa czterech obiektów oraz rozbudowa outletu w Szczecinie dokona się w ciągu najbliższych trzech lat. Prace nad pozostałymi projektami są mniej zaawansowane – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliers International. O zmierzchu tradycyjnych centrów handlowych może świadczyć fakt, że w ciągu najbliższych kilku lat ma powstać 16 nowych, a 2 obiekty mają zostać rozbudowane.

Outlety są bardziej perspektywiczne. Po sukcesie tego formatu w dużych ośrodkach (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław) deweloperzy myślą o wejściu do mniejszych. Nowe obiekty zaplanowano m.in. w Bydgoszczy (dwa outlety), w Gliwicach, Toruniu czy Rzeszowie. Nie znaczy to, że inwestorzy rezygnują z największych miast. Firma ADV POR, która w 2014 r. otworzyła outlet w Lublinie, zapowiedziała kolejny w stolicy.

Polscy konsumenci coraz bardziej cenią sobie jakość i markę. A choć zasobność ich portfeli stale rośnie, to nadal są wrażliwi na ceny. W outletach mogą kupić markowe towary w cenach niższych od regularnych od 30 do 70 proc.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane