Czy wytwórcy energii elektrycznej muszą sprzedawać nie mniej niż 15 proc. energii wytworzonej w danym roku na giełdach towarowych lub na rynku regulowanym?
Tak, jednak obowiązek ten nie dotyczy energii dostarczanej od przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się jej wytwarzaniem do odbiorcy końcowego za pomocą linii bezpośredniej; wytworzonej w odnawialnym źródle energii lub w kogeneracji; zużywanej przez wytwórcę na potrzeby własne; niezbędnej do wykonywania przez operatorów systemów elektroenergetycznych ich zadań; wytworzonej w jednostce wytwórczej o łącznej mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 MW.
Ponadto wytwórcy energii elektrycznej uprawnieni do otrzymywania pomocy publicznej na pokrycie tzw. kosztów osieroconych, zobowiązani są sprzedawać pozostałą część energii w sposób zapewniający publiczny, równy dostęp do tej energii, w drodze otwartego przetargu, na internetowej platformie handlowej na rynku regulowanym lub na giełdach towarowych.
Prowadzący platformę są zobowiązani zapewnić wszystkim uczestnikom obrotu jednakowe warunki zawierania transakcji oraz dostęp, w tym samym czasie, do informacji rynkowych, a także jawność zasad działania oraz pobieranych opłat.
Przetarg na sprzedaż energii organizuje i przeprowadza wytwórca energii lub odbiorca końcowy albo podmiot działający na ich zlecenie. Wynik przetargu jest jawny. Przetarg organizowany i przeprowadzany przez przedsiębiorstwo energetyczne albo podmiot działający na jego zlecenie podlega kontroli prezesa URE. W przypadku stwierdzenia, że przetarg został przeprowadzony niezgodnie z przepisami prawa, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) może unieważnić przetarg.
W określonych sytuacjach prezes URE może, na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego, częściowo zwolnić to przedsiębiorstwo z omawianych obowiązków, jeżeli nie spowoduje to istotnego zakłócenia warunków konkurencji na rynku energii elektrycznej lub zakłócenia na rynku bilansującym.