5 zmian, jakie czekają nas w prawie od 1 września 2016

Liczne zmiany w oświacie (zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli), nowy podatek i lista leków refundowanych - sprawdź, czego możesz się spodziewać od września 2016 roku.

umowa kontrakt

żródło: ShutterStock

Koniec syndromu pierwszej dniówki

Już od 1 września 2016 roku pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem umowy przed dopuszczeniem go do pracy. Ten zapis ma zlikwidować tzw. syndrom pierwszej dniówki.

Szef PIP: Nikt teraz nie skłamie w żywe oczy inspektorowi, że pracuje od dziś>>

Obecnie pracownik musi otrzymać umowę do końca pierwszego dnia pracy, co pozwala na nadużycia - pracodawca może umowy w ogóle nie podpisać, a w razie wizyty inspektora Państwowej Inspekcji Pracy zatrudniony może tłumaczyć, że jest zatrudniona dopiero pierwszy dzień.

Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy będzie grozić kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • pracodawca, nie przestępca(2016-08-28 09:38) Zgłoś naruszenie 122

  Inspekcja robi wrażenie jakby nie lubiła pracodawców. A chyba nie to chodzi, żeby tylko karać i straszyć. Z mojego punktu widzenia jedyną sensowną działalnością inspekcji pracy - jest działalność poradnicza. Ale to pewnie dlatego, że pracują tam prawnicy, którzy nie są inspektorami, więc nie straszą i można z nimi spokojnie porozmawiać o przepisach, nie ryzykując, że donosi się na siebie. Rozmawiając o tym co można zrobić z inspektorem, nigdy nie wiadomo, czy akurat nie przyjdzie on jutro na kontrolę. Jedyne co denerwuje, że w tej inspekcji wprowadzono supergłupi wynalazek - czyli inforlinię. Dawniej dzwoniłem do pobliskiego inspektoratu i udzielali mi informacji. Teraz jakaś bezsensowna infolinia, która marnuje mój czas i pieniądze. W ZUS-ie to samo. Komuś w tej warszawce całkiem odbiło z tymi infoliniami.

  Odpowiedz
 • Kserkses (2016-08-28 09:47) Zgłoś naruszenie 116

  Jak by w Polsce nie było tak wielu pracodawców przestępców, to nie trzeba by było wprowadzać powyższych regulacji. Nie wyblielaj. Oczywiście władzy chodzi o podatki, a nie o ludzi. Korzyść dla ludzi będzie ograniczona możliwość ich oszukiwania oraz ubezpieczenie.

  Odpowiedz
 • Ankha(2016-08-28 10:57) Zgłoś naruszenie 55

  Pip tak wspaniale doradza pracownikom że należałoby ich podać do sądu w niektórych przypadkach: pracownica sama się zwalnia z pracy następnie orientuje się że jest w ciąży a pip doradza jej żeby poszła do byłego pracodawcy żeby anulować jej zwolnienie Paranoja. ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kadrowiec(2016-08-28 17:32) Zgłoś naruszenie 31

  Do Ankha To leć do sądu jak chcesz zrobić z siebie błazna. Sam korzystam z tych porad. Biorę papiery i idę do prawnika w PIP. Faktycznie, na szczęście to nie inspektor, więc nie ma obawy że się przed nim wygadasz, a on jutro wpadnie ci na kontrolę, bo coś masz źle. A tak jest czas na poprawę. A co do Ankha, fragment art. z pierwszego odnośnika po wpisaniu problemu w googlach: "Ponadto, jak wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy, zakaz rozwiązywania umowy o pracę obowiązuje także w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, a powiadomiła o tym fakcie pracodawcę już po rozwiązaniu umowy o pracę (wyrok z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, wyrok z 29 marca 2001 r., I PKN 330/2000)" Więc może najpierw poczytaj zamiast się ośmieszać.

  Odpowiedz
 • Alek(2016-08-28 23:03) Zgłoś naruszenie 30

  Najwięcej ,,na czarno,, jest zatrudnionych w budownictwie i przy budowach dróg i autostrad.

  Odpowiedz
 • mały_biznesmen(2016-08-28 17:53) Zgłoś naruszenie 30

  Do "pracodawca nie przestępca" Faktycznie ta infolinia to poroniony pomysł. Jak je jeszcze nie było to można się było umówić z pipowskim prawnikiem w biurze z papierami. A teraz dzwonię do pipy w tym samym mieście, a infolinia przekierowuje mnie do filii 100 km ode mnie. I ani jak się umówić. W zusie ten sam de biIIny problem. Chcę się dowiedzieć coś lokalnie, bo potrzebuję sprawdzić coś w papierach, ale się nie dodzwonie, bo ta

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!