« Powrót do artykułu

TTIP: Nowe reguły arbitrażu z podmiotami z USA

We wrześniu 2015 r. Komisja Europejska zaprezentowała nowy projekt części inwestycyjnej negocjowanego z USA porozumienia handlowo-inwestycyjnego TTIP (ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership).

TTIP

żródło: ShutterStock

Projekt ten został oficjalnie przedstawiony USA 12 listopada 2015 r. Jego powstanie było konsekwencją fali krytyki, która rozeszła się po Europie i dotyczyła głównie planów włączenia do TTIP mechanizmu rozstrzygania sporów na linii inwestor–państwo (ISDS).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Andrzej(2015-12-29 18:46) Zgłoś naruszenie 10

    BITy powinny zniknąć po wejściu do UE. Takie wskazówki otrzymaliśmy od UE po akcesji. Powód jest prosty prawo UE reguluje inwestycje na jej terenie. Ponadto jest to zupełnie prywatny arbitraż pozostający w praktyce poza kontrolą państwa. Jest to oczywiste ograniczenie suwerenności albowiem tego typu mechanizm jest zazwyczaj stosowany w stosunkach inwestor z państwa rozwiniętego kontra rząd z państwa ubogiego. Jako, że przepływ kapitału w stronę odwrotną np. z Burkina Faso do Niemiec jest żaden albo znikomy to ryzyko polityczne i gospodarcze dla kraju rozwiniętego jest prawie żadne a korzyści olbrzymie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Reklama