Wiadomości

20 lutego 2017 r.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby wezwanie do zapłaty, które wierzyciel musi wysłać przed przekazaniem informacji do BIG, było wysłane listem poleconym.

Pakiet wierzycielski zbyt zachowawczy20 lutego 2017 r.

Właściwy kierunek, ale niedoskonałe wykonanie. Tak przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt wzmocnienia pozycji wierzycieli oceniają biura informacji gospodarczej zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja wskazuje, że urzędnicy, nie chcąc uderzyć w prawa dłużników, w szczególności tych będących konsumentami, podeszli do tematu zbyt zachowawczo.

19 lutego 2017 r.

Podatek PCC opłaca się w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od chwili nabycia mieszkania – na deklaracji PCC-3.

Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania19 lutego 2017 r.

Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

18 lutego 2017 r.

Dywidenda i podatek

Podatek i formalności przy wypłacie dywidendy18 lutego 2017 r.

Przychód z dywidendy zarówno dla przeciętnego Kowalskiego, jak i dla spółki oznacza uszczuplenie o 19 proc. należnego podatku. Podatek nalicza i pobiera jako płatnik spółka, która wypłaca dywidendę, a skutki podatkowe zachodzą dopiero w momencie jej wypłaty (zasada kasowa). Co istotne, akcjonariusz nie wykazuje w zeznaniu rocznym PIT ani otrzymanej dywidendy ani zapłaconego podatku.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama