12 miesięcy to zbyt mało, by czterej polscy operatorzy komórkowi wybrali standard mobilnych płatności. Polkomtelowi nie przeszkadza to we wdrażaniu usług.
Od wczoraj w Warszawie klienci Polkomtelu, a także Play mogą zapłacić za czasowy bilet komunikacji miejskiej, używając komórki.
Usługę wdrożono z wykorzystaniem rozwiązań firmy mPay we współpracy z Citi Handlowym i warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego.
Aby móc zapłacić za bilet, trzeba aktywować specjalnym kodem wysłanym z komórki konto w mPay, a potem zasilić je przelewem. Klienci Citi Handlowego mogą aktywować usługę Płać komórką. Bilety - 20-, 40-, 60- i 90-minutowe - kupuje się, wysyłając odpowiedni kod z telefonu komórkowego.
- Mamy nadzieję, że usługa stanie się standardem, że dołączą do niej inne banki i operatorzy - mówi Magda Jaksztowicz z Polkomtelu.
- Liczymy, że to rozwiązanie przyjmą inne miasta - dodaje Sonia Wędrychowicz- -Horbatowska, wiceprezes City Handlowego.
Korzystając z tego samego konta, w mPay można płacić za parkowanie w Warszawie. Ponadto ten sposób płatności akceptują m.in. niektóre lokale gastronomiczne, korporacje taksówkowe (w Krakowie, Olsztynie i Warszawie), stacje benzynowe oraz pralnie chemiczne.
Plany Polkomtelu dotyczące mobilnych płatności idą dalej. Jak mówił GP Jarosław Bauc, prezes operatora, firma chce je połączyć z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dzięki temu możliwe będą nie tylko mikropłatności.
Swoje plany ma też grupa Telekomunikacja Polska. Jak mówi GP Krzysztof Sieczkowski, dyrektor w TP, w grudniu firma wybierze bank, z którym będzie współpracowała przy płaceniu komórką (płatności bezstykowe w technologii NFC) oraz wydaniu karty kredytowej Telekomunikacji Polskiej.
Działania Polkomtelu i grupy TP są niezależne od trwających od 12 miesięcy rozmów czterech operatorów komórkowych w sprawie wyboru standardu m-płatności. Z informacji GP wynika, że w tej sprawie nie zapadły żadne kluczowe decyzje. Ciągle trwają rozmowy z Visą i MasterCard o sposobach rozliczania tych transakcji.
- Nie mogę się tłumaczyć za innych, że coś nie działa - mówi Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtelu.
- Ostatnie spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu. Byli tylko przedstawiciele Polskiej Telefonii Cyfrowej i P4 - usłyszeliśmy od osoby znającej kulisy tego wspólnego projektu.
SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT
Mobilne płatności to bardzo szerokie pojęcie obejmujące zarówno płacenie komórką drobnych kwot za usługi (np. z wykorzystaniem kodów, tak jak to oferuje mPay, lub z użyciem telefonów komórkowych i technologii zbliżeniowych płatności (NFC)) oraz np. przesyłanie pieniędzy na odległość. Według firmy badawczej Juniper, w 2013 roku z m-płatności korzystać będzie ok. 2,1 mld użytkowników komórek na całym świecie.