statystyki

Nowa odsłona wojny CLiF z Pekao

autor: Łukasz Wilkowicz27.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2016, 07:48

Dawna firma leasingowa chce 1 mld zł dla siebie i 2 mld zł na Centrum Zdrowia Dziecka.

Spółka Centrum Leasingu i Finansów domaga się od Banku Pekao 3 mld zł w związku ze wzajemnymi rozliczeniami z lat 2001–2003. Chodzi o zabezpieczenia przejęte przez bank od spółki, z których ten miał się nie rozliczyć. Do niedawna roszczenie spółki leasingowej opiewało na nieco ponad 20 mln zł. Na początku września zażądała jeszcze kilkusetkrotnie większej kwoty.

– Żądanie zadośćuczynienia opiera się na założeniu, że jest to ok. 10 proc. funduszy własnych banku. Chodzi o to, żeby pokazać, że bank nie może wykorzystywać swojej uprzywilejowanej pozycji w stosunku do kontrahentów – deklaruje prezes CLiF Dariusz Baran w rozmowie z DGP. Chce, żeby do jego firmy trafił miliard złotych. Reszta miałaby pójść na rzecz zmagającego się z trudnościami finansowymi warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Sprawa ma jeszcze dodatkowy wymiar: pomimo miliardowej kwoty bank nie przekazał informacji o roszczeniu w raporcie giełdowym, co oznacza, że inwestorzy od kilku tygodni nie mają świadomości ryzyka poniesienia dużej straty. Spółka giełdowa może co prawda zdecydować się na zgodne z przepisami opóźnienie podania informacji. Brak raportu przekazanego na Giełdę Papierów Wartościowych teoretycznie mógłby być też spowodowany brakiem pisma z sądu do banku lub uznaniem przez bank, że nie ma ryzyka zapłacenia wysokiego odszkodowania. – Ze względu na tajemnicę bankową bank nie komentuje kwestii związanych z klientami – informuje w rozmowie z DGP Katarzyna Karpiuk, rzeczniczka prasowa Pekao. – Jednocześnie pragniemy zapewnić, że bank przykłada najwyższą wagę do prawidłowego wykonywania ciążących na nim obowiązków informacyjnych – dodaje.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane