Wbrew pozorom banki nie zwracają uwagi głównie na miesięczne zarobki potencjalnego klienta. Dostęp do bankowości prywatnej według kryterium średnich wpływów na rachunek stosuje tylko pięć banków. Raiffeisen Bank i PKO BP wymagają wpływów w wysokości co najmniej 10 tys. zł miesięcznie.

Najniższe i najwyższe wpływy

Najwyższy próg obowiązuje w Noble Banku - 20 tys. zł. Ale to tylko jeden z możliwych warunków wejścia do elitarnej grupy klientów. Standardem jest łączna suma aktywów ulokowanych w banku. Banki liczą środki klienta zgromadzone na rachunkach, lokatach oraz w produktach inwestycyjnych. Kryterium aktywów nie jest jednak sztywne. Zamożny klient może np. wynegocjować, że brakującą kwotę aktywów uzupełni w określonym czasie (np. w ciągu kilku miesięcy). Może się to wiązać chociażby z posiadanymi, a jeszcze niezakończonymi depozytami w innych bankach.

Najniższy próg ustanowił dla klientów bank Millennium. Aby być objętym usługą Prestige w tym banku, wystarczy posiadać 100 tys. zł aktywów. Kilka banków wymaga dwukrotnie większej kwoty. Raiffeisen Bank, by dopuścić klienta do elitarnego grona, wymaga dzisiaj 200 tys. zł aktywów (lub wpływów na rachunek w wysokości 10 tys. zł). Bank zapowiedział jednak, że od 2009 roku zaostrzy próg dostępności do usług dla najzamożnieszych. By móc stać się klientem Raiffeisen Club, wymaganych będzie co najmniej 400 tys. zł aktywów. Ponadto - zamiennie - bank nie będzie brał pod uwagę miesięcznych wpływów na konto.

Usługi dla najbogatszych

Wśród najbardziej rygorystycznych instytucji znajdują się Pekao i BRE Bank. Wymagają 500 tys. zł bez możliwości uwzględnienia wpływów na konto. Taką możliwość mamy w PKO BP oraz Banku BPH - są one bardziej elastyczne, bo kwalifikując klienta do programu, zamiast 500 tys. zł aktywów mogą wziąć pod uwagę również wpływy na rachunek (odpowiednio 10 tys. i 15 tys. zł miesięcznie). Najbardziej wymagające są: Deutsche Bank PBC, Bank Zachodni WBK i Fortis Bank. Aby zostać klientem DB Elite lub Private Banking w BZ WBK, musimy dysponować aktywami na poziomie 1 mln zł. Fortis Bank wymaga także co najmniej 1 mln, ale nie złotych tylko euro.

Private banking nie jest jedyną usługą dla klientów dysponujących dużymi zasobami finansowymi. Banki oferują kompleksowe usługi inwestycyjne, ale wymagają już aktywów rzędu 1-2 mln zł.