statystyki

Forex: Drobni, jest ich niewielu, ale inwestują

autor: Marek Chądzyński, Małgorzata Kwiatkowska19.09.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.09.2016, 08:45
Krajowy rynek walutowy urósł

Krajowy rynek walutowy urósłźródło: Dziennik Gazeta Prawna

O 1/5 wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat wartość obrotów na polskim rynku walutowym. Dziś jest to średnio 9,1 mld dol. dziennie.

W globalnych statystykach Polska jest ledwie zauważalna – według zestawienia Banku Rozrachunków Międzynarodowych zajmowała dopiero 32. miejsce z zaledwie 0,1-proc. udziałem w obrotach na świecie. Ale polski rynek jest zdecydowanie największy wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. A ponad 20-proc. wzrost płynności stoi w wyraźnej kontrze z tendencjami na świecie.

– Po długim okresie dynamicznego rozwoju w ostatnich trzech latach zaobserwowano stagnację: średnie dzienne obroty netto na tym rynku w kwietniu 2016 r. wyniosły niewiele ponad 5 bln dol. i po raz pierwszy od 2001 r. były niższe niż w poprzedniej edycji badania – zwraca uwagę Michał Konopczak z departamentu stabilności finansowej NBP.

W Polsce udział rynku kasowego w obrotach to około 23 proc. (światowa średnia: 31,4 proc. ). Według danych NBP wartość handlu kasowego (spot) spadła w ciągu ostatnich trzech lat o blisko 10 proc., co wynika głównie ze zmiany kursów walut (w kursach stałych obroty były na podobnym poziomie). Średnia dzienna wartość obrotów to nawet 2 mld dol. Wzrosła aktywność inwestorów z kraju (o 17 proc.), ale mniej transakcji przeprowadzano z graczami z zagranicy (o 15 proc.) i krajowymi inwestorami niefinansowymi (o 17 proc.). W tej ostatniej grupie wzrosła wartość transakcji podejmowanych przez inwestorów indywidualnych – w kwietniu wynosiła 44 mln dol. dziennie, co stanowiło ponad 2-proc. udział w łącznych obrotach spot. Większość transakcji to operacje realizowane za pośrednictwem kantorów internetowych.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane