statystyki

UniCredit odzyskał już ponad 19 mld zł z Pekao

autor: Łukasz Wilkowicz24.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:43
Kurs PZU spadł wczoraj o 3,4 proc. po informacjach DGP o zamiarze wyjazdu Michała Krupińskiego, prezesa największego krajowego ubezpieczyciela, do Mediolanu na negocjacje w sprawie odkupienia od banku UniCredit 40-proc. pakietu Banku Pekao.

Kurs PZU spadł wczoraj o 3,4 proc. po informacjach DGP o zamiarze wyjazdu Michała Krupińskiego, prezesa największego krajowego ubezpieczyciela, do Mediolanu na negocjacje w sprawie odkupienia od banku UniCredit 40-proc. pakietu Banku Pekao.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Alessia Pierdomenico

Zarobek z dywidend i sprzedaży części akcji polskiego banku sprawia, że wysoka cena pozostałego pakietu nie musi być dla Włochów priorytetem.

Kurs PZU spadł wczoraj o 3,4 proc. po informacjach DGP o zamiarze wyjazdu Michała Krupińskiego, prezesa największego krajowego ubezpieczyciela, do Mediolanu na negocjacje w sprawie odkupienia od banku UniCredit 40-proc. pakietu Banku Pekao. Razem z Krupińskim jedzie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Na koniec wczorajszej sesji cena akcji PZU wynosiła 27,2 zł. W ciągu dnia kurs spadł do najniższego poziomu w historii – 26,75 zł. Spadek notowań to typowe zachowanie spółek, które dokonują dużych przejęć. Zdaniem analityków wydatek na akcje Pekao oznaczałby np. konieczność ograniczenia w kolejnych latach dywidendy wypłacanej przez ubezpieczyciela.

Na wczorajszej sesji w dół poszły też notowania Banku Pekao – o 2,2 proc., do 124,8 zł. Drugi pod względem skali działania bank w Polsce wciąż jest jednak numerem jeden w kategorii wartości rynkowej. Jego kapitalizacja przekracza 32,7 mld zł. Pakiet 40 proc. akcji należący do UniCredit (notowania tego banku podskoczyły wczoraj na GPW o 5,3 proc.) jest wart ponad 13 mld zł. Dla Włochów sprzedaż udziałów w polskim banku po takiej cenie oznaczałaby, że łączny zysk z inwestycji w Pekao – od pierwszego zakupu akcji – przekroczyłby 10 mld zł.

Włoski bank stał się inwestorem strategicznym Pekao w 1999 r. Wspólnie z niemiecką firmą ubezpieczeniową Allianz za 52,1 proc. akcji naszego banku zapłacił 4,2 mld zł. Ówczesne Credito Italiano wydało niecałe 4,1 mld zł, równowartość niespełna miliarda ECU (kilka miesięcy później ECU zastąpiono euro). W 2004 r. Włosi odkupili niewielki pakiet od Niemców kosztem ponad 450 mln zł.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane