Do prawie 21 mld zł wzrośnie w tym roku sprzedaż leków w aptekach, prognozuje PharmaExpert, firma badająca krajowy rynek leków. W porównaniu z 2006 rokiem oznacza to wzrost zaledwie o 2,8 proc.

Ta dynamika oznacza wyższe przychody firm farmaceutycznych, ale nie idzie w parze ze wzrostem sprzedaży przeciętnej apteki. Bo większa sprzedaż leków podzieliła się między większą liczbę aptek. Ich liczba gwałtownie rośnie. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Polsce przybyło ponad 300 nowych.

- To znacznie więcej niż w analogicznych okresach z ubiegłych lat. Nowe apteki powstają w związku z planowanymi zmianami prawa, które może ograniczyć możliwość otwierania kolejnych. Wszyscy chcą zdążyć przed wejściem przepisów. Średnie roczne obroty aptek stanęły na poziomie z ubiegłego roku - nie przekraczają kwoty 1,65 mln zł - wyjaśnia Piotr Kula, szef PharmaExpert.

Spadają i będą spadać nadal ceny leków. Od początku roku średnia cena detaliczna w aptece obniżyła się o 1,4 proc.

Pierwsze prognozy PharmaExpert zakładały większą dynamikę sprzedaży leków w tym roku. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy wyhamowały wzrost. W marcu weszła nowa lista leków refundowanych, która obniżyła ceny kilkuset preparatów. Później zakupy leków zmniejszyły się, bo strajkujący lekarze wypisywali mniej recept. W pierwszej połowie roku obroty ze sprzedaży leków wzrosły o 1,4 proc. - do 10,5 mld zł. Prawie 33 proc. obrotów aptek to sprzedaż preparatów bez recepty. Wyraźnie widać, że nie mogąc liczyć na wskazanie lekarza, pacjenci sięgali po nie w aptekach częściej niż o tej porze w 2006 roku.

- Mniej przyjętych pacjentów to mniej wykupionych recept i mniejsze obroty aptek i producentów. Zapowiadane wznowienie strajków we wrześniu wpłynie na gorsze wyniki IV kwartału, który zwykle podciągał wyniki, bo daje największą sprzedaż - podkreśla Piotr Kula.

Może się więc okazać, że na koniec roku wynik będzie jeszcze słabszy niż oczekiwane 2,8 proc. wzrostu, a strajki w służbie zdrowia odbiją się także na zyskach producentów i dystrybutorów leków.

Katarzyna Kozińska

katarzyna.kozinska@infor.pl