statystyki

Zagranica odbiera chleb krajowym brokerom. Domy maklerskie tną koszty

autor: Małgorzata Kwiatkowska04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 08:17
Broker

Krajowe domy maklerskie nie zaliczą I połowy tego roku do udanych. Pierwsze dane o ich osiągnięciach w tym okresie wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji w branży.źródło: ShutterStock

 Ucieczka inwestorów z warszawskiego parkietu i silna zagraniczna konkurencja coraz mocniej uderzają w pośredników handlu akcjami.

Krajowe domy maklerskie nie zaliczą I połowy tego roku do udanych. Pierwsze dane o ich osiągnięciach w tym okresie wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji w branży. CDM Pekao w I półroczu zarobił netto 11,6 mln zł, o 50,6 proc. mniej niż przed rokiem. Z wyliczeń DGP wynika, że w samym drugim kwartale jego zysk spadł o niemal 52 proc., do 6,3 mln zł. Pekao poinformowało we wczorajszym podsumowaniu wyników za I półrocze, że to skutek sytuacji na rynkach kapitałowych, niższych obrotów realizowanych na GPW i niższych dochodów z funduszy inwestycyjnych. Słabo radził sobie też DM mBanku. Od początku roku do 20 maja (wtedy działalność brokerska została włączona w struktury banku) broker zarobił brutto niecałe 2,9 mln zł, o 82,1 proc. mniej. mBank tłumaczy to m.in. mniejszą aktywnością na rynku pierwotnych ofert publicznych. Do tego sytuacja na GPW przełożyła się na niższe obroty akcjami, opcjami i kontraktami terminowymi.

Sytuacja na warszawskiej giełdzie faktycznie nie sprzyjała poprawie. W I półroczu obroty akcjami na rynku głównym spadły w porównaniu z tym samym okresem 2015 r. o 21,1 proc., do 89,9 mld zł, przy spadku indeksu WIG o 3,7 proc. To uderzyło w przychody z obsługi inwestorów. Ci krajowi, czyli główna grupa klientów, nie byli zresztą zbyt skorzy do inwestowania w akcje. W I połowie roku największy udział w obrotach na głównym rynku akcji mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali 54 proc. obrotów, o 3 pkt proc. więcej niż rok temu. Udział krajowych instytucji spadł za to o 4 pkt proc., do 33 proc., a inwestorów indywidualnych wzrósł o zaledwie 1 pkt proc., do 13 proc.

Krajowi brokerzy giełdowi coraz słabsi

Krajowi brokerzy giełdowi coraz słabsi

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane