Kierujemy naszą ofertę do internautów i ludzi młodych - mówił w czwartek dziennikarzom Jacek Murawski, prezes Wirtualnej Polski i członek zarządu PTK Centertel, operatora komórkowego, z którego sieci WPmobi będzie korzystał.

- Oferta WPmobi kierowana jest do tych klientów, do których dużym operatorom obecnym na rynku trudno dotrzeć. Nie będzie konkurencyjna dla Orange - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel.

- To odpowiedź grupy TP na sieć komórkową Play - tłumaczy GP osoba związana z projektem.

Nowy gracz, trzeci wirtualny operator (MVNO), korzystający z sieci Orange poza tradycyjnymi usługami, takimi jak rozmowy, SMS i MMS, chce też oferować klientom treści takie jak dostęp do mobilnej telewizji, muzyka, gry, blogi i poczta.

- Chcemy wprowadzić, rozwijać i popularyzować produkty internetowe w komórkach - tłumaczy Murawski i dodaje, że te usługi mają stanowić znaczną część przychodów MVNO.

- Spodziewamy się, że WPmobi zacznie zarabiać na siebie w 2008 roku. Naszym celem jest, by w ciągu trzech lat zdobył minimum 250 tys. klientów - mówi prezes WP.

Portal oczekuje, że przychody MVNO będą stanowiły znaczną część przychodów WP.

Nie ujawniono terminu komercyjnej premiery WPmobi. Ma ona nastąpić w wakacje.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Poza WPmobi w drugiej połowie tego roku zaplanowane jest rozpoczęcie działalności MVNO należącego do MNI, giełdowej spółki medialno-telekomunikacyjnej (ma działać w sieci Orange), a także MVNO uruchamianego w sieci Polskiej Telewizji Cyfrowej przez Cyfrowy Polsat. Działają już MVNO należące do grupy BRE (mBank Mobile) oraz producenta kosmetyków Avon (myAvon). Plany uruchomienia MVNO ma kilka firm, w tym m.in. Telefonia Dialog (wchodzi w skład grupy KGHM). W sieciach MVNO działa dziś kilkadziesiąt tysięcy z ponad 38,1 mln aktywnych w polskich sieciach komórkowych kart SIM.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl