statystyki

Walne BOŚ zakończyło kariery w finansach czterech byłych prezesów

autor: Łukasz Wilkowicz29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 08:54

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie zgodził się na absolutoria dla niemal wszystkich byłych członków zarządu i całej rady.

Reklama


Po tym jak w ubiegłym roku Bank Ochrony Środowiska wykazał kilkanaście milionów złotych straty, a na początku tego roku wymieniono zarząd, który musiał zająć się opracowaniem programu naprawczego, można było się spodziewać, że zwyczajne walne zgromadzenie bynajmniej zwyczajne nie będzie.

W ubiegłym tygodniu akcjonariusze – większościowy pakiet akcji należy do państwowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – potwierdzili te oczekiwania. Na walnym absolutorium z pełnienia obowiązków w ubiegłym roku dostał tylko jeden z pracujących wówczas członków zarządu: Stanisław Kolasiński, który nadal jest pierwszym zastępcą prezesa. Skwitowania nie dostali za to dwaj byli prezesi: Mariusz Klimczak, który kierował bankiem od 2008 r. do wiosny 2015 r., a także jego następca Dariusz Daniluk (wcześniej prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, wiceminister finansów i dyrektor departamentu w Narodowym Banku Polskim).

Brak skwitowania oznacza możliwość wystąpienia z pozwem sądowym przez spółkę przeciwko osobie, która w jej organach zarządczych zasiadała, i dochodzenia poniesionych strat. W bankowości reperkusje nieuzyskania absolutorium idą jednak dalej. Oznaczają, że dana osoba nie daje rękojmi stabilnego i ostrożnego zarządzania instytucją finansową. Nie powinna więc dostać zgody np. na pełnienie funkcji prezesa. Problem nie dotyczy tylko byłych członków zarządu, lecz także rady nadzorczej. W niej również zasiadali byli prezesi: Józef Kozioł (osiągnął już wiek emerytalny), który przez wiele lat kierował BOŚ, oraz Mariusz Karpiński, przez kilkanaście lat prezes GE Money Banku (pod koniec minionej dekady połączył się z Bankiem BPH), a później krótko Meritum Banku.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane