statystyki

Eksporterzy po Brexitcie pełni obaw, ale nie panikują

autor: Patrycja Otto28.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:39
Wielka Brytania

4,7 mld euro za tyle zaimportowała w 2015r. Polska towarów z Wyspźródło: ShutterStock

– Jak tylko dowiedziałem się o tym, że Wielka Brytania opowiedziała się za wyjściem z UE, zadzwoniłem do partnerów handlowych na Wyspach. Dostałem zapewnienie o kontynuowaniu współpracy, dlatego w tym tygodniu wysyłam 75 tys. butelek wódki Krakus – opowiada Grzegorz Ślak, prezes firmy Akwawit-Polmos, której eksport do Anglii rośnie dwucyfrowo i tylko w przypadku marki Krakus sięga już 2 mln butelek rocznie.

– Utrata tego rynku znalazłaby odbicie w naszych wynikach. Mam jednak nadzieję, że do końca 2017 r. nic się nie zmieni. Dlatego na razie nie opracowuję awaryjnego scenariusza – dodaje Ślak.

Polskie firmy odczują skutki Brexitu dopiero za jakiś czas.

Nie robią tego też inni producenci z branży spożywczej. Jak tłumaczą, ciężko nawet przystąpić do jakichkolwiek prac, nie wiedząc, na jakich zasadach Wielka Brytania opuści UE i co się stanie, gdy już ze Wspólnoty wyjdzie. Scenariusze mogą być różne – może zostać utrzymana strefa wolnego handlu albo mogą zacząć obowiązywać ograniczenia we wzajemnej wymianie handlowej. – Obawiamy się obostrzeń, ale mamy świadomość, że nastąpią nie wcześniej niż za dwa-trzy lata. Dlatego na razie współpracujemy z naszymi odbiorcami na Wyspach, jakby nic się nie wydarzyło – komentuje sytuację Lech Karendys, dyrektor handlowy SM Mlekpol, która wysyła rocznie do Wielkiej Brytanii towary za kilkadziesiąt milionów złotych.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane