statystyki

Jabłka i wieprzowina na Jedwabnym Szlaku. Polska zyskuje dostęp do chińskich produktów spożywczych

autor: Konrad Majszyk21.06.2016, 07:50; Aktualizacja: 21.06.2016, 08:02
jabłka

Nie jest tajemnicą, że otwarcie azjatyckiego rynku na polskie jabłka i wieprzowinę jest elementem większej gospodarczo-politycznej gryźródło: ShutterStock

Polska zyskała łatwiejszy dostęp do chińskiego rynku produktów spożywczych. Chiny zaś – obietnicę udziału w inwestycjach infrastrukturalnych nad Wisłą.

Reklama


Podczas wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Polsce zostało podpisanych kilkadziesiąt umów handlowych i porozumień, które przełożą się na ułatwienie eksportu naszej żywności do Chin. To właśnie ona stanowi lwią część towarów eksportowanych przez nas do Państwa Środka. Na przykład Mlekpol zawarł umowę na eksport produktów mleczarskich, Maspex na sprzedaż mleka dla dzieci, a Polfarmex – farmaceutyków.

Do tego doszły m.in. trzy porozumienia handlowe dotyczące warunków handlu jabłkami, wieprzowiną i drobiem. Dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności za Wielki Mur, stanowią one jednak dopiero pierwszy krok w drodze do największego pod względem liczby konsumentów rynku świata. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel deklaruje, że liczy na szybkie zakończenie prac, a w szczególności na jeszcze większe otwarcie azjatyckiej gospodarki na nasze owoce i mięso.

Gra toczy się o wysoką stawkę. W 2015 r. wartość polskiego eksportu żywności do Chin wyniosła 127 mln euro, a plan jest taki, żeby lawinowo wzrosła. Polscy producenci liczą, że Chiny, druga gospodarka świata, wchłonie sporą część zbiorów, na które embargo nałożyła Rosja.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-06-21 10:36) Zgłoś naruszenie 02

    Chiny , jako uczestnik grupowego dymania POlski - z 25-letnią tradycją , właśnie uzyskały uprzywilejowaną POzycję w tym surrealistycznym akcie chędożenia III RP .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane