statystyki

Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

autor: Łukasz Wilkowicz, Małgorzata Kwiatkowska23.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 23.05.2016, 08:08
Kilka branż ma za sobą spadek zysku rzędu 30–40 proc.

Kilka branż ma za sobą spadek zysku rzędu 30–40 proc.źródło: ShutterStock

Dla części branż niższe przychody wcale nie oznaczały pogorszenia wyników. Zawdzięczają to niskim cenom surowców (co przełożyło się na ograniczenie kosztów). Wśród firm notowanych na GPW są jednak i takie, które zwiększyły przychody, a mimo to ich zyski spadły. To głównie banki. Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kw. 136,3 mld zł przychodów – wynika z podsumowania sprawozdań finansowych przeprowadzonego przez DGP. Obroty były o 4,6 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Spadek dotknął przede wszystkim sektora paliwowego i wydobywczego.

To w głównej mierze efekt niższych niż przed rokiem cen surowców. Największy, 10-proc. wzrost przychodów zanotowały spółki budowlane i deweloperskie, ale tuż za nimi uplasowały się firmy usługowe, działające w branży transportowo-logistycznej i banki.

Giełdowe firmy gorzej wypadły, jeśli chodzi o zyski. Łączny wynik netto ponad 400 spółek ukształtował się w I kw. na poziomie 11 mld zł. Był o 18 proc. mniejszy niż w pierwszych trzech miesiącach ub.r. Najsłabiej wypada transport i logistyka, gdzie zamiast ponad 50 mln zł zysku w I kw. 2015 r. teraz było ponad 80 mln zł straty. Na minusie było zarówno kolejowe PKP Cargo, jak i pocztowe InPost i Integer.

Kilka branż ma za sobą spadek zysku rzędu 30–40 proc. To sektor paliwowy, banki, handel (przede wszystkim detaliczny) czy górnictwo i wydobywanie.

Na tym tle pozytywnie wyróżniają się usługi, gdzie w górę poszły nie tylko przychody – zysk był o niemal połowę większy niż rok wcześniej. Dobry kwartał mają też za sobą spółki przemysłowe. Mimo kilkuprocentowego spadku przychodów łączny wynik był o jedną czwartą większy niż rok wcześniej. Korzystnie wypadły też firmy budowlane i deweloperskie, które zanotowały kilkunastoprocentowy wzrost zysku.

Na 406 firm, których wynikami dysponowaliśmy, 119 było w I kw. na minusie. 209 przedsiębiorstw zanotowało wynik netto gorszy niż przed rokiem. 165 zostało dotkniętych przez spadek przychodów.

Przemysł: zmagania ze spadkiem cen

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dobry kwartał mają za sobą spółki chemiczne. Ich przychody wprawdzie zmalały o 9 proc., do 4,6 mld zł, ale równocześnie zyski urosły o niemal 7 proc. Tani gaz pozwala na obniżanie cen własnych produktów, ale przy zachowaniu, a nawet podwyżkach marży. Podobne tendencje są u producentów metali – tu również przychody idą w dół, a zysk branży okazał się o połowę lepszy niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Przychody producentów artykułów spożywczych i napojów w I kw. wyniosły prawie 2,9 mld zł. Tym samym spadły o 1,6 proc. względem roku poprzedniego. Zysk jednak wzrósł o 18,5 proc. do 156,9 mln zł. Michał Koleśnikow, analityk BGŻ BNP Paribas, wyniki branży przemysłu spożywczego tłumaczy w prosty sposób – to zasługa taniejących surowców. – Ceny mąki są najniższe od wielu lat. Potaniały też zboża, mleko czy mięso. Do tego dochodzą ceny energii elektrycznej czy paliw. Jedynie koszty pracy są nieco wyższe – wymienia.

Zatem w firmach, w których produkt końcowy wymaga mniejszej obróbki, do tego składa się na jego wytworzenie mniej czynników, zysk bardziej poszybował w górę. Ale jest i druga strona: odbiorcy gotowych wyrobów, mowa przede wszystkim o sieciach handlowych, oczekują stałych obniżek cen. W efekcie firmy cały czas muszą zmagać się z presją na spadek przychodów i zysków.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane