Nie ma obecnie korzystnych warunków do dokonywania transakcji na polskim rynku nieruchomości. Dlatego inwestorzy wolą budować w innych krajach Europy, a nawet coraz częściej w takich egzotycznych krajach jak Panama, Meksyk i Kostaryka. Dodatkową zachętą do tego są stosunkowo niskie ceny nieruchomości oraz przewidywany wzrost ich wartości w ciągu najbliższych kilku lat. W opinii wielu ekspertów zwłaszcza Kostaryka stanowi obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości na świecie.

Wpływ turystyki na inwestycje

Kostaryka leży w Ameryce Środkowej między Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim, graniczy z Nikaraguą i Panamą. W ciągu ostatnich dwudziestu lat stała się jednym z najczęściej odwiedzanych turystycznie krajów, szczególnie przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio także przez Europejczyków. Rozwój turystyki przyczynił się znacznie do rozwoju rynku nieruchomości, przy czym najbardziej znaczący wzrost wartości nieruchomości Kostaryka przeżywa obecnie. W ciągu ostatnich kilku lat ceny gruntów w najbardziej atrakcyjnych regionach wzrosły o ponad 100 proc. W opinii ekspertów wzrost ten nadal będzie się utrzymywał na poziomie 15-20 proc. rocznie. Według pośredników w obrocie nieruchomościami inwestorów nie odstrasza obecna sytuacja na rynkach finansowych. W dobie kryzysu poszukują oni korzystnej lokaty kapitału. Taką lokatą może być grunt lub apartament w jednym z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych.

W Ameryce Łacińskiej

- Wzrost wartości nieruchomości w Kostaryce od wielu lat przebiegał podobnie. Nieruchomości drożały po kolei od północy aż na samo południe w okolice zatoki Nicoyi, obecnie jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów Ameryki Środkowej - twierdzi Joannes van Veen - prezes zarządu spółki Tropical Properties sp. z o.o., zajmującej się sprzedażą działek budowlanych na Kostaryce. - Jeżeli chcemy zarobić na naszej inwestycji, należy szukać takich terenów, których cena wzrośnie za rok, za dwa, za trzy lata. Wtedy można osiągnąć największą stopę zwrotu inwestycji - dodaje.

Aby bezpiecznie inwestować środki w Ameryce Łacińskiej, należy dokładnie zapoznać się z sytuacją na tamtejszym rynku nieruchomości. Przede wszystkim należy sprawdzić, które regiony są najbardziej popularne, a które mają szansę stać się popularne w ciągu najbliższych kilku lat. Jeżeli chcemy kupić dom lub mieszkanie, a następnie je wynajmować, należy poszukać takiej nieruchomości, która znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji i ma zapewnioną odpowiednią infrastrukturę turystyczną. Musimy jednak liczyć się wówczas z tym, że więcej za taką nieruchomość zapłacimy. Jeśli jesteśmy gotowi zainwestować pieniądze na dłuższy czas, bardziej spekulacyjnie, warto poszukać regionów stosunkowo mało popularnych, ale z dużym potencjałem. Nabycie nieruchomości za niską cenę pozwoli nam w przyszłości lepiej zarobić.

Krótsze formalności

- Bardzo istotne jest to, że system prawny, w tym prawo rzeczowe państw Ameryki Łacińskiej, tak naprawdę niczym się nie różni od prawa, które mamy w Polsce - mówi Radosław Skowron z kancelarii KKPW - Adwokaci Spółka Partnerska. Transakcja nabycia nieruchomości musi się zatem odbyć w obecności notariusza - wyjaśnia.

Po podpisaniu umowy sąd wieczystoksięgowy dokonuje wpisu prawa własności. Co ciekawe, system ksiąg wieczystych na Kostaryce dostępny jest za pośrednictwem internetu. Można zatem sprawdzić aktualną treść księgi wieczystej w każdej chwili, z każdego miejsca na Ziemi. Procedura dokonania wpisu przebiega stosunkowo krótko. W miastach takich jak Warszawa czy Kraków na wpis trzeba niekiedy czekać od sześciu miesięcy do roku. W Kostaryce wpis dokonywany jest po okresie miesiąca - tłumaczy Radosław Skowron.

Planując transakcję na rynku nieruchomości poza granicami Europy warto dokładnie zapoznać się z tamtejszym rynkiem, zarówno od strony ekonomicznej, jak i prawnej. Fachowa pomoc prawna na miejscu, opinia fachowego pośrednika lub doradcy może okazać się niekiedy niezbędna.