"Będzie to robione dwoma kanałami - jeden przez Europejski Bank Centralny, w postaci operacji typu repo, a drugi przez Bank Szwajcarii, to będzie operacja swap. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy mogli już zasilać rynek we franki szwajcarskie" - powiedział Skrzypek dziennikarzom.

Skrzypek uczestniczył w czwartek w uroczystości z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości, połączonej z prezentacją emitowanych z tej okazji przez NBP monet i banknotu.

"Na razie banki muszą uzyskiwać franki drogą pośrednią, poprzez operacje swapowe w dolarach i euro, w które możemy zasilać rynek, ponieważ jest to element naszych rezerw" - dodał.

Jego zdaniem, zaufanie między bankami rośnie, m.in. dzięki przygotowanemu przez NBP pakietowi zaufania. Umożliwia on bankom m.in. pozyskiwanie środków złotowych na okresy dłuższe niż jeden dzień oraz środków walutowych.

"W pierwszym tygodniu działania pakietu zaufania pojawiły się pierwsze operacje, zaczęły one - czy jako operacje zabezpieczone, czy operacje bezpośrednie między bankami - mieć miejsce. Ponadto zmniejszyło się zapotrzebowanie na gotówkę" - zaznaczył prezes Skrzypek.

"Myślę, że poziom zaufania między bankami rośnie, dlatego że w dużej mierze te nastroje przeniesione do nas nie mają korzeni polskich, nie mają korzeni w sytuacji w naszym kraju, a już obserwujemy na rynku europejskim stopniowe przywracanie tych operacji" - dodał.

Emitowane przez NBP ze szczególnych okazji monety i banknoty cieszą się olbrzymią popularnością wśród kolekcjonerów

Prezes NBP zaznaczył też, że polski rynek bankowy jest bezpieczny i pewny, a klienci mogą czuć się "szczególnie bezpiecznie".

Podczas czwartkowej uroczystości w Katowicach prezes wręczył wyemitowane przez bank z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości monety - zasłużonym dla walki o niepodległość podczas II wojny światowej, represjonowanym oraz działaczom opozycyjnym z czasów PRL.

Emitowane przez NBP ze szczególnych okazji monety i banknoty cieszą się olbrzymią popularnością wśród kolekcjonerów. "W tym roku zwiększyliśmy emisję monet, doszły również banknoty. Nie jest to znaczący wpływ na zysk banku centralnego, bardziej traktujemy to jako element misji" - zaznaczył prezes NBP.