Większość krajowych biur rozpocznie za kilka dni sprzedaż letnich wycieczek. Statystyki pokazują, że wczesna rezerwacja wyjazdu (tzw. first minute) cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich turystów.

- Ponad 40 proc. klientów planuje wakacje z dużym wyprzedzeniem, a szczyt rezerwacji przypada na okres między grudniem a marcem - informuje Magdalena Plutecka-Dydoń z Neckermann Polska.

Podobnie dzieje się w innych biurach.

- First minute jest już tak samo oczekiwane przez klientów jak oferty last minute - podkreśla Aleksandra Olechnowicz z Ecco Holiday.

Zdaniem Marii Baumgartner z TUI Poland trend ten będzie się rozwijał.

- Klienci przekonali się, że wybrane, ulubione hotele i pokoje trzeba wcześniej rezerwować, bo sprzedają się w pierwszej kolejności - dodaje Maria Baumgartner.

Rezerwując wyjazd wcześniej, można liczyć na niższą o 10-40 proc. cenę, gwarancję jej niezmienności (m.in. Triada i Ecco Holiday) i dodatkowe atrakcje w cenie pobytu.

- Każdemu, kto w listopadzie zarezerwuje wakacje, gwarantujemy, że cena wyjazdu nie zmieni się z powodu wzrostu opłat lotniskowych i paliwowych czy kursów walut - mówi Aleksandra Olechnowicz.

Neckermann objął zniżkami ponad 90 proc. miejsc z letniej oferty. Zaoszczędzić można 10-20 proc.

- Największe zniżki obowiązują przy rezerwacji do końca marca. Rezerwując do końca lutego, można jeszcze uzyskać zniżkę do 250 zł - wymienia Magdalena Plutecka-Dydoń.

Nowożeńcy mogą liczyć w tym biurze na 25-proc. upust, seniorzy na 8-proc., a dzieci nawet 100-proc. zniżkę. W Ecco Holiday rabaty dochodzić będą nawet do 40 proc.

40 proc. na takie zniżki mogą liczyć turyści przy wcześniejszej rezerwacji wycieczki