statystyki

KE zaniepokojona wzrostem deficytu w Polsce. Morawiecki zapewnia, że kraj utrzyma dyscyplinę budżetową

29.02.2016, 19:32
KE zaniepokojona wzrostem deficytu w Polsce. Morawiecki zapewnia, że Polska utrzyma dyscyplinę budżetową

KE zaniepokojona wzrostem deficytu w Polsce. Morawiecki zapewnia, że Polska utrzyma dyscyplinę budżetowąźródło: ShutterStock

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewniał w Brukseli, że Polska będzie utrzymywała dyscyplinę budżetową. Wątpliwości ma Komisja Europejska, która prognozuje wzrost deficytu w przyszłym roku powyżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB.

Reklama


Reklama


Jej wiceszef Valdis Dombrovskis zapytał polskiego wicepremiera, jak ewentualne kolejne wydatki wpłyną na sytuację budżetową. Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd chce utrzymać deficyt poniżej 3-procentowego limitu. "Odpowiedziałem, że na pewno będziemy wszystko utrzymywali pod kontrolą, to znaczy nie będzie wydatków, które jakoś w istotny sposób zakłócą nasze kryteria. Będziemy starali się utrzymać to w okolicach 3 procent. Na 2017 rok mamy intencje być poniżej 3 procent" - powiedział wicepremier Morawiecki.

Według zimowych prognoz Komisji Europejskiej, które zostały opublikowane w lutym, deficyt finansów publicznych w Polsce w przyszłym roku wyniesie 3,4 procent PKB. Mateusz Morawiecki podkreślił, że to przedwczesna analiza. Dodał, że Polska będzie przedstawiała swoje racje. "Minister finansów ma ciekawe plany, żeby pozyskiwać więcej środków umykających z podatku VAT, z podatku CIT, integracja instytucji skarbowych i celnych jest bardzo ważna" - tłumaczył wicepremier. Kolejne prognozy Komisja Europejska opublikuje w maju.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama