statystyki

Ochrona polskiej ziemi: Rząd zacznie prace nad nową ustawą

15.02.2016, 17:33; Aktualizacja: 18.02.2016, 11:49
Rząd rozpocznie prace nad ustawą rolną

Rząd rozpocznie prace nad ustawą rolnąźródło: ShutterStock

Powodem jest "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który Rada Ministrów ma się zająć na najbliższym posiedzeniu. Dokument, za który odpowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, ma określić strategię rozwoju Polski na 25 lat.

Reklama


Reklama


"To strategia, która - mam nadzieję - zmieni dużo w gospodarce, w tym też w rozwoju obszarów wiejskich" - powiedział dziennikarzom w Brukseli Jurgiel. W belgijskiej stolicy w poniedziałek trwa spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy rolnictwa.

Jurgiel podkreślił, że projekt o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa po uzupełnieniach wynikających z prac komitetu stałego Rady Ministrów trafi na rząd w przyszłym tygodniu. Dodał, że celem jest, by ustawa została uchwalona do 30 kwietnia.

"Najważniejsze założenie jest takie, że nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne, tak jak jest to wielu krajach" - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jak zaznaczył, takie rozwiązanie będzie obowiązywało co najmniej przez 5 lat.

Argumentował, że wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej, również na okres 5 lat, zostanie wprowadzone, by przygotować ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. "Potrzebna jest w Polsce ustawa, która wskaże, jakie działania interwencyjne podejmuje państwo, jak wspiera gospodarstwa rodzinne, jak ma wyglądać urządzanie przestrzeni produkcyjnej na obszarach wiejskich" - wymieniał.

W okresie wstrzymania sprzedaży rolnicy będą mogli pozyskiwać nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych, dzierżawiąc je.

Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni. Przepisy wprowadzą definicję rolnika indywidualnego – będzie nim osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszkająca w danej gminie co najmniej od 5 lat. Dodatkowo wprowadzono do projektu warunek osobistej pracy w gospodarstwie, który jest spełniony m.in. wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta część wszystkich jego dochodów.

Resort rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • xxx(2016-02-16 00:39) Odpowiedz 20

    A kiedy ochrona polskiej ziemi przed polskim rządem?

  • pilot(2016-02-24 08:55) Odpowiedz 00

    PIS zwariował ! Po tym jak najbardziej szkodliwa dla Polski partia , jaka jest PSL wprowadziła szaleńczy projekt o obrocie ziemia , PIS idzie jeszcze dalej. Skutki będą oczywiste : 1) Rynek nieruchomości rolnych zamrze całkowicie a wiec spadnie również produkcja rolna 2) Ceny ziemi spadną o co najmniej polowe , w wiec tym łatwiej będzie można wykupić polska ziemie za 5 lat 3) Inwestycje turystyczne na terenach rolnych staną w miejscu 4) Wpływy z podatków z obrotu ziemia spadną do zera 5) Jak się rolnicy połapią , o co chodzi naprawdę , to wyborcy PIS -u na wsi zmniejsza się co najmniej o polowe. Ciekawe , jak to się ma do konstytucyjnego prawa własności i prawa do jej dysponowaniem. Osoby , które to forsują to albo debile , albo sabotażyści Robta tak dalej !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama