statystyki

UE: Będą ograniczenia w płatnościach banknotami o dużych nominałach?

12.02.2016, 18:18; Aktualizacja: 18.02.2016, 19:45
Komisja i Europejski Bank Centralny mają współpracować z Europolem

Komisja i Europejski Bank Centralny mają współpracować z Europolem

Unijne kraje chcą, aby Komisja Europejska przeanalizowała możliwości wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z banknotów o dużych nominałach. Chodzi przede wszystkim o 500 euro. Z prośbą w tej sprawie zwrócili się dziś ministrowie finansów Wspólnoty uznając, że nowe restrykcje mogłyby pomóc w walce z terrorystami.

Reklama


Reklama


Wiceszef Komisji do spraw euro Valdis Dombrovskis powiedział, że kwestia banknotów 500 euro została uwzględniona w planie działań Brukseli, dotyczącym walki z finansowaniem terroryzmu. Teraz Komisja razem z Europejskim Bankiem Centralnym zajmie się przygotowaniem konkretnych propozycji. Dombrovskis podkreślał, że jeśli chodzi o przepływ pieniędzy - zarówno monet jak i banknotów - kompetentną instytucją jest Europejski Bank Centralny i należy szanować jego niezależność. "Propozycje w sprawie banknotów 500 euro będą więc zasadniczo musiały pochodzić od Banku" - powiedział Dombrovskis. Dodał, że "my jako Komisja podzielamy obawy wyrażane przez organy państwowe w tej kwestii i dlatego wspólnie z EBC przyjrzymy się temu problemowi”.

Komisja i Europejski Bank Centralny mają współpracować z Europolem. Wnioski z ich analizy mają być przedstawione do końca kwietnia. W planie działania, zaprezentowanym przez Komisję w zeszłym tygodniu, Bruksela zapowiedziała między innymi większą kontrolę środków, którymi obracają terroryści, począwszy od gotówki i dzieł sztuki, po wirtualne waluty i anonimowe karty płatnicze. Zaplanowano także wprowadzenie sankcji karnych za pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu we wszystkich państwach członkowskich.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • ewelina(2016-02-22 19:45) Odpowiedz 00

    No to akurat nie moja bajka. Niestety nie moja. Zdarzą mi się cienko prząść w niektórych momentach. Przyznaję, że czasem pomagam sobie pożyczką. Ostatnie doświadczenie z Ferratum wcale niezłe. Polecam na wszelki wypadek.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama