statystyki

Moskwa sprzedaje firmy. Rosyjskie koncerny wykupią oligarchowie?

02.02.2016, 22:07; Aktualizacja: 22.02.2016, 12:23

Moskwa przygotowuje listę firm, których akcje zostaną wystawione na sprzedaż. Według kremlowskiego rzecznika Dmitrija Pieskowa, do prywatyzacji zostaną dopuszczeni zagraniczni inwestorzy.

Reklama


Reklama


Jak informuje agencja Interfax, na razie nie ma listy przedsiębiorstw, których akcje pójdą pod młotek. Wiadomo jedynie, że Moskwa będzie chciała zachować decydujący głos w tych spółkach, które mają strategiczne znaczenie. Dodatkowo państwo życzy sobie, aby każdy nowy inwestor funkcjonował w rosyjskim systemie prawnym i przedstawił strategię rozwoju przedsiębiorstwa, którego akcje zechce kupić.

Tymczasem Reuter, powołując się na źródła w kręgach decydujących o prywatyzacji twierdzi, że najprawdopodobniej akcje firm związanych z sektorami: bankowym, paliwowym czy telekomunikacyjnym trafią do rąk rosyjskich oligarchów. Ci bowiem zgodzą się zapłacić za nie najwięcej, nawet jeśli cena miałaby być mocno zawyżona. -„Byłby to swoisty podatek lojalnościowy wobec Kremla” - przekonuje brytyjska agencja. Przypomina przy tym, że Moskwa dla załatania dziury budżetowej w 2016 roku potrzebuje od 500 do 800 miliardów rubli, to jest równowartości około od 5,5 do 9,5 miliarda euro.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • ForAX(2016-02-02 23:17) Odpowiedz 00

    Kręgi decydujące o prywatyzacji już wiedzą, że firmy trafią do oligarchów? Ciekawe, czy rosyjska prokuratura też to wie... Moskwa chce zachować decydujący głos w sprzedawanych spółkach - tj. 50% + 1 głos. Można to porównać z tzw. decydującym głosem RP w kontrolowanym przez państwo "czysto polskim" banku Pekao BP - 29,43%. Widać różnicę? Czyli oligarchowie kupując akcje faktycznie wpłacają do budżetu ukryty podatek, bo ich wpływ na działalność firm będzie zerowy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama