statystyki

Wkrótce eksport wyrobów tytoniowych do UE może nie być możliwy

autor: Patrycja Otto26.01.2016, 06:46; Aktualizacja: 26.01.2016, 08:17

Po 20 maja 2016 r. eksport wyrobów tytoniowych do krajów Unii Europejskiej może nie być możliwy

Wszystko za sprawą art. 9 ust. 9 zmienianej projektem z 15 grudnia 2015 r. ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 298). Zgodnie z nim wygląd opakowań jednostkowych i zbiorczych papierosów przeznaczonych dla konsumentów w Unii Europejskiej musi spełniać wymagania określone w polskiej ustawie.

Jak zauważają koncerny tytoniowe, pozostawienie zapisu w takiej formie wymusza stosowanie polskich ostrzeżeń zdrowotnych i informacji na pudełkach również tych wyrobów, które przeznaczone są na rynki unijne.

– Pozostaje to w sprzeczności z dyrektywą tytoniową, ponieważ każdy kraj implementuje jej postanowienia do swojego prawa, ale bez obowiązku stosowania wymogów innego kraju – zauważa Grażyna Sokołowska, dyrektor ds. korporacyjnych i prawnych w Imperial Tobacco.

Obawy producentów potwierdza dr Mariusz Bidziński, szef departamentu prawa gospodarczego i prawa zamówień publicznych w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

– Istnieje ryzyko wstrzymania eksportu – przyznaje ekspert. – W każdym z krajów unijnych opakowania wyrobów tytoniowych mogą wyglądać inaczej. Każde z państw implementuje bowiem dyrektywę we własnym zakresie. Z tego powodu papierosy wyprodukowane w Polsce, mające opakowania charakterystyczne dla naszego rynku, mogą nie znaleźć nabywców na zagranicznych rynkach. Będą bowiem stały w sprzeczności z miejscowymi przepisami – dodaje.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • odpowiedzialność karna za nieudolność rządzenia!(2016-01-26 23:52) Zgłoś naruszenie 30

    Czy jest jakaś możliwość postawienia przed sądem starego rządu jeżeli ludzie stracą pracę z powodu ich nieudolności, bo idioci nie potrafili przygotować na czas przepisów??? Po co szli do rządu? Nie potrafią to do łopaty!!!

    Odpowiedz
  • Wiktor(2016-01-27 00:23) Zgłoś naruszenie 20

    Szydło może poświęciłaby jedną z sejmowych nocy na ratowanie gospodarki i zrobiłaby w sejmie potrzebne ustawy. Da się szybko, w nocy, pokazali że potrafią...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane