statystyki

Draghi po posiedzeniu EBC: Stopy bez zmian, decyzje możliwe w marcu

21.01.2016, 15:49; Aktualizacja: 21.01.2016, 16:57
Mario Draghi

Mario Draghi źródło: Bloomberg

Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia banku oświadczył, że zmiany w polityce monetarnej EBC mogą być konieczne, ponieważ od czasu poprzedniego, grudniowego posiedzenia zmieniła się sytuacja w gospodarce.

Reklama


Reklama


„Ryzyko pogorszenia się sytuacji wzrosło od początku roku wobec wzrostu niepewności, co do perspektyw wzrostu w gospodarkach wschodzących” – powiedział Draghi.

"Również dynamika inflacyjna jest słabsza od oczekiwań" – dodał.

Na posiedzeniu w grudniu EBC, pomimo, że wydłużył termin obowiązywania programu skupu aktywów w strefie euro oraz obniżył stopę depozytową o 10 pb, rozczarował rynki, które miały nadzieję na jeszcze bardziej agresywne luzowanie polityki monetarnej.

W międzyczasie miała jednak miejsce kolejna silna przecena ropy naftowej, która jeszcze bardziej oddala perspektywy powrotu inflacji w strefie euro do poziomu 2 proc. celu.

Dragi oświadczył w czwartek, że dostosowania w polityce monetarnej EBC w grudniu były znaczne. Jednocześnie jednak podkreślił, że wobec zmiany warunków w gospodarce wiarygodność EBC stanęłaby pod znakiem zapytania, gdyby bank nie rozważył dodatkowego luzowania polityki monetarnej na kolejnym posiedzeniu w marcu.

Draghi podkreślił, że „nie istnieje limit” co do działań, które bank może podjąć, aby osiągnąć swój cel inflacyjny.

Możliwość dalszego działania EBC sugerują opublikowane w ubiegłym tygodniu minutki z grudniowego posiedzenia. Wynika z nich, że członkowie rady EBC w trakcie grudniowego posiedzenia uważali, iż istnieje przestrzeń do ewentualnego ruchu obejmującego dalsze luzowanie polityki monetarnej, gdyby okazało się, że będzie to konieczne w przyszłości. Dodatkowo, część z nich chciała już w grudniu głębszej obniżki stopy depozytowej.

W czwartek odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Po zakończeniu spotkania Rada Prezesów EBC poinformowała o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych bez zmian.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,3 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • dziadek Franek(2016-01-21 17:28) Odpowiedz 50

    Co ten Draghi produkuje, na czym sie zna? Jak kazdy bankier umie dodawac, a poza tym nie zna sie na nicyzm konkretnym, ani nie tworzy nic uzytecznego. Zlikwidowac prawa bankow do kreacji pieniadza, i beda musieli zajac sie czyms produktywnym, lub inwestycja wlasnych pieniedzy (a nie stworzonych z niczego).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama