statystyki

Agencja Fitch utrzymuje rating Polski. "Perspektywa stabilna"

16.01.2016, 08:13
 Perspektywę Polski określono jako stabilną.

Perspektywę Polski określono jako stabilną. źródło: Bloomberg

Jak informuje agencja, rating równoważy z jednej strony silną sytuację makroekonomiczną Polski, odporny system bankowy i jakość instytucji zgodne z ratingiem w kategorii "A", z wysokim zadłużeniem zewnętrznym, stosunkowo niskim poziomem PKB per capita i wyższym od porównywalnych gospodarek długiem publicznym, na poziomie 52 proc. PKB wobec mediany dla grupy ratingów "A" na poziomie 45 proc.

Reklama


Reklama


"Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Fitch, że ryzyka wzrostu lub spadku ratingu są obecnie zrównoważone" - napisano w piątkowym komunikacie.

Jako czynniki ryzyka, które samodzielnie lub łącznie mogłyby skutkować obniżką ratingu lub jego perspektywy agencja wskazuje poluzowanie polityki fiskalnej, która pogorszyłaby trajektorię długu publicznego, a także osłabienie wiarygodności politycznej lub gospodarczej, "na przykład w skutek pogorszenia otoczenia biznesowego".

W drugą stronę zadziałać mogłyby obniżka miar zadłużenia zagranicznego, korzystny wzrost gospodarczy, a także większe przekonanie, że niskie deficyty i spadek relacji długu publicznego do PKB są trwałe.

Agencja prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w tym i przyszłym roku wyniesie 3,0 proc. PKB.

"Są ryzyka wyższego deficytu: rząd PiS będzie pod presją, by wywiązać sie różnych obietnic, jak zmian w PIT, obniżenia wieku emerytalnego czy wydatków na opiekę zdrowotną, i trzeba będzie zastąpić jednorazowe wpływy z aukcji LTE" - napisano w komentarzu do prognozy deficytu na przyszły rok.

"Zmiana stabilizującej reguły wydatkowej ułatwia wzrost wydatków rządowych w krótkim terminie i osłabia skuteczność reguły jako instytucjonalnego zakotwiczenia polityki fiskalnej" - dodano.

W ocenie agencji ustawy zmieniające funkcjonowanie m.in. mediów publicznych i władzy sądowniczej są powodem krajowych i zagranicznych obaw, gdyż "postrzegane były jako zmiana systemu podziału i równowagi władz w Polsce".

"Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjne nastawienie rządu zwiększy polaryzację polskiego społeczeństwa i doprowadzi do wzrostu napięć politycznych" - dodano w raporcie agencji.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2016-01-16 10:27) Odpowiedz 204

  Cóż się takiego w Polsce stało przez 2 miesiące ? . PO z PSL w ciągu 8 lat zadłużyło kraj na ok. bilion złotych i co i agencje piały z zachwytu ? ? ? ? ? . Grecja na przestrzeni 2 lat pożyczyła więcej niż Polska ma zadłużenia i co i nic GRECY dalej w porównaniu z polskimi pariasami to są pany. .........Chce być biednym Grekiem z obniżona pensją z 3000 euro do 1500 euro , wiekiem emerytalnym [ dla wszystkich ] 63 latka no i z benzyną czy ON po 1 euro za liter. To tak w skrócie .

 • ela(2016-01-16 10:56) Odpowiedz 163

  Nie ma co narzekać, to są skutki donosów.

 • dziadek Franek(2016-01-17 09:50) Odpowiedz 111

  do @ c(2016-01-16 23:32)---Agencja S&P już się SKOMPROMITOWAŁA podnosząc rating banku Lehman Brothers do najwyższego, tuż przed upadkiem tego banku:))))) Ktoś im jeszcze ufa i bierze pod uwagę ich ratingi po tym fakcie?:) Mylę się? Jeśli tak, proszę o konkrety. ------------------------Ratingi, za które wystawiające je "agencje" typu S&P nie ponoszą ŻADNYCH konsekwencji w przypadku oczywistego błędu, są po prostu MANIPULACJĄ i niczym więcej. ----------------------------Manipulacją używaną w konkretnym celu.

 • Wolna Polska(2016-01-16 11:22) Odpowiedz 73

  Dziennik Gazeta Prawna (DGP) – ogólnopolski dziennik ukazujący się od 14 września 2009 roku. Powstał z połączenia dwóch czasopism krajowych: „Gazety Prawnej” (Infor PL) i „Dziennika” (Axel Springer Polska). Włacz myślenie nie sponsoruj niemieckiej Propagandy.

 • Rychu(2016-01-16 10:02) Odpowiedz 411

  Już mamy osłabionego złotego w stosunku do euro i franka. W ten sposób przez trzy miesiące PiS zwiększył dług frankowiczów o 3 mld złotych. A to dopiero początek

 • Głos Alika z Zaświatów(2016-01-16 11:11) Odpowiedz 37

  Wczoraj PiSowska prawniczka dość mętnie usiłowała wyjaśnić, jak ma być ustalany ów enigmatyczny "sprawiedliwy kurs franka". Teraz już wiemy: na dziś 4,1 zł z perspektywą dalszego wzrostu. Frankowicze dziękują Prezydentowi Dudzie! albo raczej: Prezydentowi Dudzie Frankowicze już dziękują!

 • c(2016-01-16 23:32) Odpowiedz 26

  pisowskie trole widze tu pisza wstyd panowie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama