statystyki

KNF dostanie nową broń: Będzie mogła zlecać ponowne badanie wyceny zabezpieczeń wierzytelności

13.01.2016, 17:11

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano, że zaproponowane rozwiązania mają na celu usprawnienie nadzoru nad rynkiem finansowym.

Reklama


Reklama


"(...) Brak jest aktualnie podstaw umożliwiających zlecenie podmiotom nadzorowanym lub bezpośrednio wybranemu przez KNF rzeczoznawcy ponownej wyceny, nawet wówczas gdy istnieją przesłanki pozwalające uznać, że przedkładana przez podmiot wycena (będąca podstawą pomniejszenia tworzonej rezerwy) jest dokonana w sposób nierzetelny i nie odzwierciedla rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia" - napisano w uzasadnieniu.

"Podobna sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku SBRiR w Wołominie (SK Bank), gdzie uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego pozwalające na zalecenie Bankowi weryfikacji wielkości operatów szacunkowych nie spowodowało utworzenia przez Bank adekwatnego poziomu odpisów (pomimo wykazania wzrostu wartości kredytów z rozpoznaną utratą wartości) do czego podstawą dla Banku były kolejne, budzące wątpliwości wyceny" - dodano.

W projekcie ustawy przewidziano rozszerzenie katalogu przesłanek powołania przez KNF zarządu komisarycznego w banku o powstanie groźby zaprzestania spłacania zobowiązań albo "rażące lub uporczywe" naruszanie przepisów prawa w działalności.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama