statystyki

Aptekarze liczą noworoczne straty, rząd zapowiada pomoc

autor: Patryk Słowik07.01.2016, 07:09; Aktualizacja: 07.01.2016, 07:32
Część placówek ogranicza straty, nie zamawiając leków, których ceny się zmienią.

Część placówek ogranicza straty, nie zamawiając leków, których ceny się zmienią.źródło: ShutterStock

Problem aptekarzy wynika z lakonicznego i restrykcyjnego zarazem art. 8 ustawy refundacyjnej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 345 ze zm.). Zgodnie z nim urzędowe ceny zbytu, a także urzędowe marże hurtowe i detaliczne mają charakter cen i marż sztywnych. W efekcie konsekwencje wszelkich zmian w zasadach finansowania leków ponoszą właściciele aptek.

Posiadają oni bowiem towar, który w pewnym momencie – wraz ze zmianą regulacji (największe roszady zachodzą na przełomie grudnia i stycznia) – zmienia swoją wartość. Kłopot jest zarówno gdy produkt tanieje, jak i gdy drastycznie drożeje (wówczas nie ma na niego chętnych klientów). Rokrocznie apteki tracą przez to po kilka, a te większe nawet po kilkanaście tysięcy zł.

Część placówek ogranicza straty, nie zamawiając leków, których ceny się zmienią. Wykazy są bowiem znane z pewnym wyprzedzeniem. Sęk w tym, iż w takiej sytuacji apteka nie sprzedaje tych produktów. A na tym z kolei cierpią pacjenci.

Na czym w tym roku straciły najwięcej apteki? Na leku poprzeszczepowym – Valcyte. Od nowego roku opakowanie kosztuje ponad 1300 zł, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu, wskutek bardzo wysokiej refundacji, trzeba było płacić 3,2 zł. W placówkach znajdujących się nieopodal szpitali nadal jest spory zapas tego leku, a wiadomo już, że żaden pacjent go nie kupi.

Inny przykład, lek stosowany po chemioterapii – Neulasta. Ten z kolei staniał o ok. 150 zł. Część farmaceutów zaś nie wyobraża sobie, aby nie mieć przez kilka miesięcy w ogóle kluczowego dla wielu pacjentów leku.

O podjęcie działań legislacyjnych, które zmieniłyby sytuację, od lat walczy Naczelna Izba Aptekarska. Po zmianie opcji rządzącej podjęła kolejną próbę.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane