statystyki

Rosja: Gdyby Moskwa miała Mistrale, to Gruzja już byłaby rosyjska

30.12.2015, 09:40

Problemy związane ze sprzedażą francuskich helikopterowców Rosji elektryzowały nie tylko opinię publiczną nad Sekwaną, ale i cały demokratyczny świat. Swoje zaniepokojenie wyrażały Stany Zjednoczone i bezpośrednio zagrożone agresywną polityką Kremla państwa bałtyckie.

Reklama


Reklama


Obawy były podsycane takimi wypowiedziami jak ta jednego z rosyjskich generałów, który oświadczył, że gdyby w konflikcie z Tbilisi Moskwa dysponowała Mistralami, to Gruzja już byłaby rosyjska.

Francuskie okręty należą do najnowocześniejszych na świecie. Służą nie do celów obronnych, lecz zaczepnych. Są wyposażone w najnowocześniejsze technologie, mogące zabrać do ładowni znaczną liczbę czołgów, samochodów pancernych i śmigłowców bojowych oraz wojska. Mają dwa nowoczesne szpitale, samodzielny punkt dowodzenia, pozwalający na prowadzenie niezależnych od sztabu generalnego operacji.

Kontrakt z Kremlem podpisał poprzedni prezydent Nicolas Sarkozy. Obecny - Francois Hollande - w wyniku zaangażowania się Moskwy w konflikt na Ukrainie niemal rok wahał się, czy zerwać kontrakt. Francja się podzieliła. Jedni byli zdania, że takiej broni nie można dawać do ręki Władimirowi Putinowi, prowadzącemu agresywną politykę wobec sąsiadów; inni - zarówno na lewicy, jak i na prawicy - uważali, że nie wolno psuć dobrych stosunków z Rosją. Ostatecznie kontrakt zerwano i po długich negocjacjach udało się polubownie rozwiązać sprawy finansowe. Mistrale kupił Egipt, a sprawę Ukrainy zastąpił konflikt w Syrii.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • czytelniczka(2015-12-30 13:50) Odpowiedz 10

    kto wam pisze te bzdury. Mistrale są przeznaczone do działań w lodowatych wodach na północy. Z tego powodu zostały wyposażone w pancerz lodołamaczy zgodnie z rosyjską technologią. Mistrale mogą pomieścić 16 rosyjskich helikopterów a 16 to żadna armia. Inne helikoptery nie mieszczą się w Mistralach dlatego Egipt chce kupić rosyjskie helikoptery. A dlaczego Egipcjanie kupili mistrale lodołamacze? albo są tak głupi albo odsprzedadzą Rosji w zamian za inną bron.

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama