"Informujemy, że zaproponowana już Kompanii podwyżka cen energii jest nieproporcjonalnie wysoka do poziomu oferty cenowej naszej spółki, którą przedstawimy energetyce zawodowej" - napisał w czwartkowym oświadczeniu rzecznik spółki Zbigniew Madej.

Przypomniał, że firma otrzymała oferty podwyżki cen energii elektrycznej na przyszły rok nawet o 40-60 proc. Z oświadczenia rzecznika spółki wynika, że zaproponowana energetyce podwyżka nie będzie tak wysoka. O tym, że górnictwo chciałoby podwyżki o 30-40 proc., mówili wcześniej energetycy.

W ubiegłym roku Kompania zapłaciła za energię ok. 430 mln zł. Z danych monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu wynika jednak, że w całym górnictwie energia to ok. 6,6 proc. wszystkich kosztów (dane za osiem miesięcy roku). Podwyżka cen energii dla górnictwa nie jest więc podstawowym parametrem, decydującym o cenie węgla dla elektrowni.

Przedstawiciele elektrowni mówili wcześniej, że uzasadniona podwyżka cen węgla w przyszłym roku to ok. 20 proc. - mniej więcej o tyle, według ARP, wzrosły do końca sierpnia tego roku koszty w górnictwie. Nieoficjalnie przedstawiciele środowiska górniczego mówili jednak, że kształtując ceny trzeba też wziąć pod uwagę spodziewany wzrost kosztów w przyszłym roku.

Oficjalnie KW nie podaje, jaką podwyżkę zaproponuje elektrowniom. W czwartkowym oświadczeniu rzecznik firmy sprostował nieprawdziwe - zdaniem przedstawicieli Kompanii - informacje o prawdopodobnym sposobie kształtowania cen, pojawiające się w prasie.

Rocznie KW sprzedaje ponad 21 mln ton węgla energetycznego

"Wysokość cen będzie negocjowana z poszczególnymi elektrowniami. Nieprawdą jest, że oferty cenowe będą zależeć od wysokości zamówienia. Pierwszeństwo w tych negocjacjach będą mieć najwięksi klienci, co nie oznacza, iż otrzymają najlepsze warunki cenowe" - czytamy w oświadczeniu.

Kompania Węglowa jest największym polskim producentem węgla energetycznego. Jej najwięksi klienci to Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron oraz zaopatrująca elektrownie grupy EdF w Polsce firma Energokrak, a także m.in. Elektrownia Dolna Odra.

Rocznie KW sprzedaje ponad 21 mln ton węgla energetycznego. Cena dla największych odbiorców to obecnie średnio ok. 150-160 zł za tonę węgla o określonych parametrach. Poprzednia podwyżka, na przełomie lat 2007 i 2008, wyniosła średnio 11 proc., choć lepszy jakościowo węgiel zdrożał więcej.