Jeśli w niepublicznym ZOZ są zatrudnieni pracownicy, którzy otrzymują posiłki, to wydatki na ten cel można wliczyć w koszty tylko wówczas, gdy spełniają one ściśle warunki określone w przepisach.
Nie dotyczy to właściciela firmy, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest kosztem uzyskania przychodów wartość jego pracy i związanych z tym pochodnych wydatków, takich jak np. koszty posiłków. Inaczej jest z pracownikami. Zgodnie z art. 21 wspomnianej ustawy wolne od podatku są m.in. wartość napojów bezalkoholowych oraz posiłków wydawanych pracownikom do spożycia wyłącznie w czasie wykonywania pracy (bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu). Dlatego regulamin pracy powinien przewidywać przerwę na takie posiłki. Nie są wolne od podatku ewentualne ekwiwalenty za takie posiłki, np. należne pracownikowi, gdy przebywa na urlopie.
Jeśli zasady te zostaną naruszone albo pracodawca funduje pracownikom posiłki w innej formie, to wydatki na ten cel stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu, ale u pracownika podlegają opodatkowaniu - na zasadach przewidzianych dla innych świadczeń rzeczowych wynikających ze stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca jest w tym przypadku płatnikiem zobowiązanym do potrącenia zaliczki na podatek oraz do uwzględnienia tego rodzaju przychodu w PIT-11 wydawanym na koniec roku podatkowego.